Výběr vestavné trouby a její funkce, které byste měli znát

,

Trouba je nutností v každé kuchyni. Při výběru trouby v první řadě dbáme na její funkce, kapacitu a kvalitu. Důležitý je ale i její vzhled. Ideální je, když se hodí ke zbytku našeho kuchyňského nábytku nebo spotřebičů. A tohoto efektu nejsnáze dosáhnete při nákupu vestavné trouby. Než se však rozhodnete, jakou vestavnou troubu zvolit, stojí za to zjistit, na co si dát při nákupu zvláštní pozor.

Kam umístit vestavnou troubu?

Při rozhodování, jakou vestavnou troubu vybrat, se v první řadě zamysleme nad tím, kam chceme troubu umístit. Můžeme si vybrat z:

  • Vestavná trouba pod desku – nejklasičtější způsob. Na troubu můžeme nainstalovat digestoř. Toto řešení má však své nevýhody. Největší z nich je nutnost sklonit se k troubě pokaždé, když se chcete podívat do trouby.
  • Trouba vestavěná do sloupu – s touto konstrukcí můžeme pod troubu umístit jakoukoliv skříňku a samotný přístroj bude pro nás v mnohem příhodnější výšce.

Výběr trouby a její funkce, které byste měli znát

Pozor na napětí

Dalším problémem je napětí, které bude potřeba k napájení naší trouby. Měli byste vědět, že mnoho jich vyžaduje napětí 400 V. Musíme tedy mít třífázový měřič. Pokud jej nemáme, nebo si nejsme jisti, zda jej máme, vyplatí se pro jistotu poohlédnout po troubě na 230 V. Bohužel pro laika není na první pohled možné rozeznat jednofázový elektroměr od třífázového. Za tímto účelem je nejlepší kontaktovat vaši energetickou společnost. Pokud však bydlíme v novém domě, je zpravidla šance na třífázový elektroměr vysoká. Pokud však bydlíme ve starším bytě, máme téměř jistě klasický jednofázový elektroměr.

Výběr trouby a její funkce, které byste měli znát

Pokud již máme jasno o typu vestavby a instalace naší trouby, stojí za to zvážit funkce a parametry, které stojí za to věnovat pozornost při rozhodování, která vestavná trouba bude ve vaší kuchyni nejlépe fungovat.

Objem trouby

Modely dostupné na dnešním trhu mají kapacitu 30 až 90 litrů. Ty nejmenší můžeme rovnou odmítnout. I když žijeme sami, pravděpodobně budeme chtít připravovat větší jídlo na několik dní. A v maličké troubě je to velmi obtížné. Zaměřme se tedy na přístroje v rozmezí od 50 do 70 litrů. Dokonale vyhovují potřebám standardní rodiny.

Typ ovládacího panelu

Další funkce na výběr je typ ovládacího panelu, který může vestavná trouba mít. Můžeme si vybrat z:

  • Dotykové ovládání – nejoblíbenější. Srdcem takového systému je displej z tekutých krystalů. Ovládání probíhá nejčastěji pomocí dotykového panelu. Často také najdete různé typy ovládacích tlačítek. Výhodou elektronického ovládání je přehledná prezentace všech provozních parametrů trouby na jednom místě.
  • Ruční ovládání – pomocí různých typů knoflíků. Tento typ se v posledních letech vrací k oblibě. Zřejmě nám opět začíná chybět jednoduchost ovládání přístrojů v našich domácnostech. Ruční trouby mohou být moderní nebo retro.

Nyní přejdeme k zajímavostem. Standardem je dnes horký vzduch. Pokud tuto funkci nezvolíme, bude se naše jídlo ohřívat pouze shora a zdola. V důsledku toho budou nerovnoměrně propečené. Cirkulace horkého vzduchu nutí horký vzduch rotovat uvnitř trouby. Jídlo tak bude krásně propečené ze všech stran.

Trouba s funkcí vaření v páře

Když chceme jíst zdravě, zvažte koupi trouby s funkcí vaření v páře. Je to jeden z nejzdravějších způsobů přípravy jídel. Vařením v páře se zachová většina cenných vitamínů a živin. Taková jídla si také zachovávají svou přirozenou chuť a vůni.

Komfort používání – na co si dát pozor?

Pokud nechcete trávit spoustu času čištěním naší trouby, vyplatí se pořídit si model se speciálními systémy, které nám čištění komory usnadní, nebo dokonce udělají za nás. Nejoblíbenějším řešením v této oblasti jsou katalytické vložky nebo funkce pyrolýzy.

Jaká je funkce pyrolýzy?

Funkce pyrolýzy je schopnost trouby vygenerovat uvnitř teplotu až 500 stupňů Celsia. Tato funkce dokáže proměnit v prach všechny nečistoty uvnitř trouby. Na konci programu stačí pouze odstranit prach vlhkým hadříkem

Co jsou katalytické čištění?

Katalytické vložky jsou speciální materiál, který vystýlá stěny dutiny trouby. Jejich struktura přitahuje nečistoty, a poté jsou spáleny a přeměněny na popel. Jaký je tedy rozdíl mezi funkcí pyrolýzy a katalytickými prvky? Především skutečnost, že katalytické vložky pokrývají pouze část dutiny trouby a funkce pyrolýzy pokrývá celou troubu– včetně jejích zákoutí, jako jsou štěrbiny pojezdů.

Dodatečná ochrana proti dětem

Pokud jsou v našem domě malé děti, hledejme zařízení, které bude vybaveno odpovídajícím zabezpečením. Nejdůležitější z nich jsou: funkce:

  • studené dveře – to není nic jiného než speciální typ vícevrstvého skla. I když je teplota uvnitř trouby velmi vysoká, tento typ dveří je vždy chladný na dotek. Není možné se o ní spálit.
  • zámek dveří – perfektní doplněk, především pro rodiče batolat. Pokud by děti chtěly otevřít dvířka trouby, zámek zabraní jejich otevření. Zámek může být aplikován mechanicky (má pak tvar speciální západky) nebo může být elektronický a tedy zabezpečený několikamístným PIN kódem.

Amica TR 110 TW

Siemens HB578G0S00

Mora VT 433 BX

Bosch HBA534ES0

 

 

Dovednosti

Zveřejněno

10 listopadu, 2021

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *