Jak si vybrat ledničku

,

1. Typy chladniček

Lednice se dají základně rozdělit na americké, jednodveřové, kombinované, monoklimatické a pultové. Jednodveřové potom mohou být bez mrazáku, s malou přihrádkou nebo s mrazákem. Každý typ je vhodný do určitých podmínek, většinou v závislosti na prostoru a způsobu využívání.

Zkrátka a jednoduše, majitel malé kuchyně nejspíš bude počítat každý centimetr, zatímco ve velké kuchyni se může člověk klidně nechat unést a pořídit si třeba americkou lednici. Vždy je lepší mít několik centimetrů rezervu, volný prostor kolem lednice umožní lepší proudění vzduchu a spotřebič se tak méně zahřívá.

Čtyř a vícečlenná rodina dobře využije i americkou lednici, do jednočlenné domácnosti postačí některá z menších chladniček. Při výběru varianty je také potřeba myslet na to, jak často a v jakém objemu vaříte. Rodiče malých dětí zase musejí pamatovat na to, že s přibývajícím věkem se budou nároky vašeho dítěte na objem jídla v lednici zvyšovat, už teď je tedy dobré s ním počítat při volbě objemu. Ještě je tu tip pro vášnivé pekařky a pekaře, do americké lednice se bez problémů vleze i větší plech, monoklimatické lednice jsou také šikovné na chlazení plechů s dorty.

Ukázka typu ledniček na trhu
Americké lednice
Lednice tohoto typu poskytují nejvíce prostoru, ale zároveň mají i největší nároky. Nabídnou vám objem i přes 500 l, hodí se tedy spíš do větší kuchyně a vyhovovat budou hlavně početnějším domácnostem. Jejich výhodou je velký objem, někteří uživatelé oceňují také doplňky, jako je nápojový automat nebo třeba výrobník ledu. S tím souvisí ale i nevýhoda této lednice, vyšší spotřeba. Výrobník ledu totiž není možné zcela odizolovat a jeho prostřednictvím uniká studený vzduch z lednice. Další příčinnou vyšší spotřeby jsou samozřejmě i samotné rozměry spotřebiče. Je potřeba počítat s výškou okolo 170 cm, k velkým rozměrům se tedy váže často i obtížnější instalace.

Kombinované lednice
Kombinované chladničky jsou rozměrově podobné jako jednodveřové a stále ještě nejpoužívanějším typem. Dveře do mrazáku mají oddělené, takže šetří energii. Svým objemem uspokojí většinu domácností a zároveň nezabírají příliš mnoho místa. Můžete si vybrat mezi umístěním mrazáku nahoře nebo dole. Většinou je oblíbenější umístění dole, uživateli je totiž více využívaná chladicí část umístěná nahoře a vy se k ní tak nemusíte ohýbat.

Monoklimatické lednice
Jedná se o velké lednice bez mrazáku, využívají se hlavně v komerčních prostorách, do domácnosti jsou poměrně nevhodné. V domácnosti je využijete v podstatě jen v případě, že máte samostatný mrazák. Jejich výhodou je velký objem, pojmou třeba několik plechů nebo soudek piva.

Jednodveřové lednice
Jak už bylo řečeno, jednodveřové lednice mohou být s mrazákem i bez něj. Když má lednička větší mrazák, ale pouze jedny dveře, dochází opět k úniku chladu a tak i k vyšší spotřebě.

Pultové lednice
Drobné chladničky s miniaturním mrazákem, které budou vhodné hlavně do kanceláře nebo malého bytu. Mrazák nebývá příliš odizolovaný a chladnička má jen jedny dveře, opět tedy může docházet k úniku chladu. Většinou jsou 50 – 80 cm vysoké, hodí se pro uživatele s minimálními nároky, své využití najdou třeba na chatě nebo na studentském bytě. Výhodou je příznivá cena a minimální náklady za energii. Nevýhodou může být mimo jiné vyšší hlučnost.

2. Volně stojící nebo vestavná

Vestavné spotřebiče jsou trendem posledních let. Pokud máte ostatní spotřebiče v kuchyni vestavěné a chcete se držet stejného designu, volba je poměrně jasná. Pokud ovšem například vybavujete novou kuchyň, můžete se mezi vestavěnými a volně stojícími spotřebiči ještě rozhodnout. Zrovna u lednice je ovšem vestavění trochu komplikovanější, protože výklenek musí zajistit volné proudění vzduchu, aby se lednice zbytečně nezahřívala. Pokud plánujete v budoucnu stěhování nebo přestavbu kuchyně, doporučujeme spíše volně stojící variantu, se kterou bude tento proces podstatně méně komplikovaný.

3. Energetický štítek ledniček
Energetický štítek, kterým je každá chladnička ze zákona vybavena, obsahuje informace o spotřebě, objemu a hlučnosti vybraného modelu, tedy v podstatě nejdůležitější parametry, kterými byste se při výběru ledničky měli řídit.

Vysvětlení energetického štítku ledniček
Energetická třída
Barevné pruhy v levé horní čtvrtině a písmeno na černém poli v pravé horní části označují energetickou třídu. V dnešní době by se na trhu neměly objevit modely s horší energetickou třídou než A. Úspornější lednice proto poznáte podle počtu znamének + za písmenem A, nejúspornější modely patří do třídy A+++.

Roční spotřeba energie
Stejně jako u všech větších spotřebičů, ani u chladničky není radno nechat energetickou spotřebu nepovšimnutou. Spotřeba se odvozuje od provozu v ideálních podmínkách, tedy teplotě v místnosti 20°C a zaplnění ledničky ze 70 % a udává se v kWh. Pro lepší představu o výdajích stačí vynásobit počet kilowattů čtyřmi korunami, což je přibližná cena za 1 kWh.

Užitný objem ledničky a mrazáku
Nesmíme zapomenout na objem lednice, který jedním z nejdůležitějších parametrů. Objem chladničky se uvádí zvlášť pro ledničku a zvlášť pro mrazák, uvádí se v litrech. Většinou se doporučuje počítat 50 – 70 l v lednici a 20 l v mrazáku na osobu.

Hlučnost
Vzhledem k tomu, že je chladnička v provozu v podstatě nepřetržitě, neměla by být příliš hlučná. Čím méně znatelný hluk vydává, tím lépe, v menším bytě by hlučná chladnička mohla být velmi obtěžující. Tišší modely by měly mít 40 a méně dB.

4. Akumulační doba
Akumulační doba udává, jak dlouho zůstanou potraviny zmražené v případě, že vypadne proud. Poukazuje na to, jak dobře je mrazák odizolovaný. Čím je tato hodnota vyšší, tím lépe, některé lednice v naší recenzi mají akumulační dobu až úctyhodných 35 hodin, což jistě ocení každý, kdo se často pohybuje mimo domov.

5. Mrazící výkon a výkon mrazení
Ač se může zdát, že jde o tutéž věc, není to pravda. Mrazicí výkon poukazuje, kolik kilogramů potravin je mrazák schopný zamrazit za jeden den. Pohybuje se mezi 2 – 24 kg. Výkon mrazení naproti tomu udává, jak silně je mrazák chladničky schopný mrazit a k jakému skladování je proto vhodná. Většinou se označuje jednou až čtyřmi hvězdičkami, objevuje se také pod názvem třída mrazení.

Počet hvězdiček
Délka skladování
Teplota
*
V řádech dnů
– 6°C
**
V řádech týdnů
– 12°C
***
V řádech měsíců
– 18°C
****
Dlouhodobé skladování
– 24°C
6. Klimatická třída
Klimatická třída udává ideální rozsah teplot pro provoz lednice. Pokud se teploty nějak výrazně odchylují, může mít lednice zbytečně vysokou spotřebu a nemusí ani dostatečně chladit. Klimatické třídy jsou čtyři, u některých ledniček najdete uvedených klimatických tříd víc. V tom případě lednička funguje v celé škále teplot. Například lednice s klimatickou třídou N-ST-T tak bude fungovat v rozsahu +16 až +43°C.

Klimatická třída
Teploty
SN (subnormální teploty)
+10 až +32°C
N (normální teploty)
+16 až +32°C
ST (subtropické teploty)
+18 až +38°C
T (tropické teploty)
+18 až +43°C
7. Funkce
Kromě základních parametrů není od věci při výběru chladničky zvážit také nabídku funkcí a dalších vychytávek, které si výrobci ledniček pro jejich budoucí majitele připravili. Funkce a vybavení nejenže zlepší funkčnost ledničky, jako je tomu třeba v případě ventilátoru, ale také vám případně usnadní údržbu a zaručí větší míru čistoty. S tímto si poradí například antibakteriální ochrana nebo funkce No Frost.

Nenámrazový systém
No Frost systém usnadní zase život všem, nejen rodičům malých dětí. Díky němu v lednici nevzniká námraza, kterou by bylo potřeba zdlouhavě odstraňovat. Majitelům lednice tak ušetří čas a námahu. Ani automatické odmrazování není tak efektivní, jako tato funkce.

Ventilátor
Ventilátor bývá umístěný v zadní čísti chladničky a umožňuje rovnoměrné proudění chladného vzduchu. Potraviny se tak uchovají déle čerstvé.

Zaměnitelné otvírání
Umožňuje předělat otvírání dvířek na druhou stranu, pro větší pohodlí majitele. U některých ledniček je tato úprava jednodušší, u některých těžší, u amerických pochopitelně neproveditelná, ty se otevírají na obě strany.

Displej
Ten pomáhá s ovládáním velké škály spotřebičů. Doba stále uhání kupředu, takže displej dnes najdete už i na velkém množství ledniček.

Antibakteriální ochrana
Jde o úpravu vnitřních povrchů ledničky, která zabraňuje množení bakterií, plísní a dalších choroboplodných zárodků. Jídlo se tak kazí pomaleji a hrozí mnohem menší nebezpečí rozmnožení nějakých bakterií. Antibakteriální ochranu by měli vyžadovat hlavně rodiče malých dětí, užitečná je ale samozřejmě pro kohokoliv. Při přemnožení bakterií v ledničce je velice těžké se jich následně zbavovat.

Nulová zóna
Nulová zóna je speciální zásuvka, do které vniká chladný vzduch a udržuje místní teplotu blízko nule. Je vhodná k ukládání potravin, které se rychle kazí, například syrového masa nebo čerstvé zeleniny. To tak zůstane déle čerstvé, lednice s touto zónou bude ideální pro milovníky vaření a grilování, kteří chtějí vždy pracovat s co nejčerstvějšími surovinami.

Oddělená regulace
Oddělená regulace představuje zvláštní termostat pro lednici i mrazák. U každé části je tak možné nastavovat teplotu zvlášť, což zefektivňuje používání chladničky. Můžete tak v jednu chvíli používat např. jen mrazák (třeba při odmrazování chladničky).

8. Cena
Cenová hladina ledniček je poměrně široká, najdete modely v ceně od pěti tisíc do několika desítek tisíc. Se stoupající cenou se zpravidla snižuje spotřeba chladničky a rozšiřuje výběr funkcí, které vám lednička nabídne. Následující hladiny berte spíše jako orientační, protože můžete narazit na dobrou akci a lednička s běžnou cenou 10 000 Kč může být za 5000 Kč. Vždy je proto dobré nejprve vybranou ledničku najít ve srovnávačích cen typu heureka.cz nebo například využít porovnání cen ledniček na srovname.cz a dalších mnoha srovnávačích cen, které působí v České republice.

Cena do 5 000 Kč
V této cenové kategorii seženete hlavně malé jednodveřové ledničky, například do kanceláře. Většina těchto modelů spadá do energetické třídy A+ nebo A++. Nedá se od nich čekat nijak velká výbava funkcí a hlučností často překračují 40 dB, opravdu tedy nejde o plnohodnotnou ledničku pro rodinu.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč
Pod deset tisíc korun už je možné pořídit i větší, kombinovanou chladničku. Některé modely jsou dokonce vybavené antibakteriální ochranou nebo funkcí No Frost. Stále ovšem nejde o nejúspornější modely, ledničky v této kategorii se pořád ještě většinou drží energetické třídy A+. Lehce už ale klesá hlučnost, seženete i modely s hlučností pod 40 dB. V této cenové kategorii tedy již poměrně úspěšně seženete i chladničku pro větší rodinu. Doporučujeme vám ale pečlivě zvážit, jaké náklady budou s takovouto lednicí spojené a zda se nevyplatí raději zainvestovat do dražší, ale zato úspornější varianty.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč
Tato cenová kategorie bude mezi uživateli pravděpodobně nejoblíbenější. Spadají do ní zejména dvoudveřové kombinované ledničky a není problém najít i produkt s energetickou třídou A++ nebo A+++. Jestliže netoužíte právě po americké ledničce, nebo nehledáte nějaký luxusní designový kousek, ale spíš klasickou lednici pro rodinu, která bude i úsporná, pravděpodobně v této kategorii najdete to pravé pro vás.

Cena nad 20 000 Kč
Od dvaceti tisíc nahoru už sežene i americké ledničky s dávkovačem ledu a dalšími vychytávkami. Můžete v této kategorii počítat s plnou výbavou funkcí, jako je systém No Frost, nulová zóna a další. Takto velké ledničky bychom doporučili zejména do početnějších domácností, nebo pro kulinářské nadšence, kteří potřebují více místa na suroviny a výsledné produkty.

9. Tipy pro výběr mrazáku
Pro případ, že vaše volba padla na monoklimatickou lednici a chcete k ní pořídit ještě separátní mrazák, dáme vám pár tipů, jak postupovat při jeho výběru.

Pultový nebo šuplíkový
Pultový mrazák s horním otevíráním je objemnější, ale také větší. Šuplíkový zase zabere méně místa a je o něco přehlednější. Pultový tedy volte hlavně pokud máte velké nároky na kapacitu, šuplíkový naopak do menší kuchyně.

Pultový nebo šuplíkový mrazák
Spotřeba
Se spotřebou je to u mrazáků v podstatě stejné, jako u lednic. Energetická třída je značená písmenem A a případně několika znaménky +. Rozdíl mezi jednotlivými třídami činí několik desítek korun ročně, o stupeň horší energetická třída tedy nepředstavuje žádnou katastrofu.

Objem
Objem mrazáku by měl odpovídat počtu členů a dalším specifikům vaší domácnosti. U pultových mrazáků se doporučuje objem alespoň 40 l na osobu, u šuplíkových alespoň 25 l. Pokud chcete do mrazáku uložit například celé prase, doporučujeme mrazák s objemem 250 – 300 l.

Umístění
Místo, kam mrazák postavíte, by mělo odpovídat jeho klimatické třídě. Klimatické třídy jsou v případě mrazáků stejné jako u lednic, více se o nich tedy můžete dočíst v článku výše.

Akumulační doba, mrazící výkon, třída mrazení
I s těmito pojmy už jsme se seznámili díky lednicím. Pokud hledáte kvalitní mrazák, měl by bez proudu vydržet alespoň 15 hodin a zvládnout zamrazit alespoň 12 kg denně.

10. Tipy pro správné používání ledničky
Chladnička by neměla stát blízko radiátoru ani na příliš slunném místě
Ideální zaplnění ledničky je z cca 70 %
Potraviny, které ukládáte do ledničky by měly být zchlazené alespoň na pokojovou teplotu
Ledničku neotevírat zbytečně často a nenechávat dveře otevřené příliš dlouho
Chladnější místa jsou vždy dole, teplo stoupá nahoru
Nejčastěji používané potraviny (máslo) dávat na horní poličky do výšky očí
Do lednice nepatří rajčata, brambory, cibule, česnek, banány
Ovoce a zeleninu je nutné před uložením omýt
Aromatické potraviny skladujte v uzavřené nádobě nebo mikrotenovém sáčku, ze kterého jste vymáčkli vzduch
Pokud nemáte systém automatického odmražování, lednici pravidelně zbavujte námrazy
Pravidelně se zbavujte prošlých potravin

Dovednosti

Zveřejněno

29 listopadu, 2017

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *