Jak poznat podvodný eshop? ČOI varuje před podezřelými subjekty

Jak poznat podvodný eshop? ČOI varuje před podezřelými subjekty

Česká obchodní inspekce dnes vydala varování před stovkou podvodných e-shopů, které právě před Vánoci cítí šanci na rychlý zisk. V tuto chvíli je na českém internetu minimálně stovka rizikových nebo dokonce podvodných e-shopů a každým dnem přibývají další. Podvodníci chtějí totiž vydělat na vánočním šílenství.

Proto jsme připravili několik rad, na co se zaměřit, pokud nakupujete na internetu u neznámého obchodu. Na konci článku naleznete seznam známých podezřelých eshopů.

Žádné hodnocení, žádné recenze od kupujících

Zkusit si najít reference, hodnocení a recenze obchodů je k nezaplacení. Stejně tak i využití sociálních sítí. Název e-shopu vložte do vyhledávače a dívejte se na výsledky. Můžete například zkusit ověřit obchod na největším srovnavači eshopů Heureka.cz a zjistit si spokojenost zákazníků na Heuréce.
Jestli v hodnoceních najdete recenze typu „Stále jsem zboží neobdržela.“ či „Nereaguje na e-maily.“, máte o důvod více k obezřetnosti a raději si nakupte jinde.
Ověření a recenze internetových obchodů

Podvodné uvádění certifikací

Pozor na e-shopy ověšené spoustou ikonek, a to zejména takových, které mají vyvolat „pocit důvěry“. Pokud ve vás e-shop nebudí důvěru, je dobré si ho ověřit třeba přes overeno.heureka.cz  kde můžete zjistit, zda vás s „Ověřeno zákazníky“ podvodník pouze nevodí za nos. Stejně tak můžete ověřovat i další certifikace.

Velmi nízké ceny, zboží, které jiné obchody již nenabízejí

Pozor na příliš nízké ceny. Bohužel stále častěji na ně řada lidí naletí, protože koupit zboží o 40 či 60 % levněji je ultra výhodné a neodolatelné.

Místo kontaktů pouze kontaktní formulář a telefon, na který se nedá dovolat

Neuvádění kontaktů je hodně varovné znamení. Psaná zpráva pouze do kontaktního formuláře vám nikde nezůstane, nebudete mít žádné potvrzení o tom, že jste něco někam poslali. Zkuste do e-shopu zavolat, jestli telefony vůbec zvedají.

Platba pouze předem

Pokud e-shop nabízí jako jediný způsob platby za zboží platbu předem, je to podezřelé a raději se podívejte jinde.

Obchodní podmínky okopírované odjinud

Čtěte obchodní a reklamační podmínky. Podvodné e-shopy je většinou kopírují, často v nich dokonce nechají informace jiného obchodu. S pomocí vyhledávače je většinou snadné najít, odkud pocházejí.
Pro podvodné e-shopy je charakteristické, že se v podmínkách pokouší zamezit vrácení peněz pomocí formulací „peníze nevracíme, nabijeme je na kredit pro další nákupy“.

Dovednosti

Zveřejněno

Prosinec 6, 2017

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *