Jak poznat podvodný eshop? ČOI varuje před podezřelými subjekty

Česká obchodní inspekce dnes vydala varování před stovkou podvodných e-shopů, které právě před Vánoci cítí šanci na rychlý zisk. V tuto chvíli je na českém internetu minimálně stovka rizikových nebo dokonce podvodných e-shopů a každým dnem přibývají další. Podvodníci chtějí totiž vydělat na vánočním šílenství.

Proto jsme připravili několik rad, na co se zaměřit, pokud nakupujete na internetu u neznámého obchodu. Na konci článku naleznete seznam známých podezřelých eshopů.

Žádné hodnocení, žádné recenze od kupujících

Zkusit si najít reference, hodnocení a recenze obchodů je k nezaplacení. Stejně tak i využití sociálních sítí. Název e-shopu vložte do vyhledávače a dívejte se na výsledky. Můžete například zkusit ověřit obchod na největším srovnavači eshopů Heureka.cz a zjistit si spokojenost zákazníků na Heuréce.
Jestli v hodnoceních najdete recenze typu „Stále jsem zboží neobdržela.“ či „Nereaguje na e-maily.“, máte o důvod více k obezřetnosti a raději si nakupte jinde.
Ověření a recenze internetových obchodů

Podvodné uvádění certifikací

Pozor na e-shopy ověšené spoustou ikonek, a to zejména takových, které mají vyvolat „pocit důvěry“. Pokud ve vás e-shop nebudí důvěru, je dobré si ho ověřit třeba přes overeno.heureka.cz  kde můžete zjistit, zda vás s „Ověřeno zákazníky“ podvodník pouze nevodí za nos. Stejně tak můžete ověřovat i další certifikace.

Velmi nízké ceny, zboží, které jiné obchody již nenabízejí

Pozor na příliš nízké ceny. Bohužel stále častěji na ně řada lidí naletí, protože koupit zboží o 40 či 60 % levněji je ultra výhodné a neodolatelné.

Místo kontaktů pouze kontaktní formulář a telefon, na který se nedá dovolat

Neuvádění kontaktů je hodně varovné znamení. Psaná zpráva pouze do kontaktního formuláře vám nikde nezůstane, nebudete mít žádné potvrzení o tom, že jste něco někam poslali. Zkuste do e-shopu zavolat, jestli telefony vůbec zvedají.

Platba pouze předem

Pokud e-shop nabízí jako jediný způsob platby za zboží platbu předem, je to podezřelé a raději se podívejte jinde.

Obchodní podmínky okopírované odjinud

Čtěte obchodní a reklamační podmínky. Podvodné e-shopy je většinou kopírují, často v nich dokonce nechají informace jiného obchodu. S pomocí vyhledávače je většinou snadné najít, odkud pocházejí.
Pro podvodné e-shopy je charakteristické, že se v podmínkách pokouší zamezit vrácení peněz pomocí formulací „peníze nevracíme, nabijeme je na kredit pro další nákupy“.

Dovednosti

Zveřejněno

6 prosince, 2017

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *