OLED nebo LCD? Pro jaký televizor se rozhodnout?

,
OLED nebo LCD? Pro jaký televizor se rozhodnout?

Výběr správného televizoru je pro většinu lidí výzvou. Producenti nás pravidelně bombardují novými technologiemi, které mají podle popisu způsobit revoluci ve vnímání dění na obrazovce. Podívejme se na dva typy televizorů – na ty s OLED obrazovkou a LCD obrazovkou, a zvažte, který lépe vyhovuje potřebám moderního televizního diváka.

Jaký druh televizoru byste si měli vybrat? OLED nebo LCD?

Existuje několik základních kritérií, která by měl každý budoucí uživatel televizoru vzít v úvahu, než se rozhodne pro nákup zařízení. Jak dobře víme, televizor patří mezi základní zařízení, které najdeme prakticky v každé domácnosti. Výběru konkrétního modelu by proto měla předcházet hloubková analýza trhu. Na co si dát pozor při výběru toho či onoho modelu televizoru?

V první řadě jeho velikost. To by se mělo přizpůsobit našim potřebám, ale také rozměrům obývacího pokoje nebo jiné místnosti, ve které bude televizor umístěn. Při výběru samozřejmě dbáme i na rozlišení, mezi kterými aktuálně dominují ty s názvem Full HD, Ultra Full HD a rozlišení 4K. Pro mnoho milovníků něčeho navíc, než jen sledování standardní televize, je důležité patřičné vybavení v podobě Smart TV n
ebo jiných doplňkových funkcí. Co však dělá hlavní rozdíl mezi různými modely známých televizních zařízení, je televizní matice. Nejčastěji zvažujeme dvě řešení – LCD TV a OLED. Na který vsadit?

Charakteristika LCD televizorů

Televizory vybavené LCD maticí lze rozdělit do dvou podkategorií – VA a IPS. Moderní televizory jsou zpravidla vybaveny druhou možností, a proto na ně zaměříme svou pozornost. Matrice IPS má poměrně velký pozorovací úhel, což vám umožňuje sledovat váš oblíbený kanál z různých míst v obývacím pokoji. Zejména v tmavých místnostech tento typ matrice funguje dobře a zaručuje vysokou kvalitu obrazu.

Charakteristika OLED televizorů

OLED je zkratka pro Organic Light-Emitting Diode. Světlo, které vidíme na obrazovce, je generováno organickými molekulami a je základním materiálem moderních obrazovek. Tyto typy matic se vyrábějí umístěním mnoha organických vrstev mezi vodiče. Tato zdánlivě snadno navržená technika spočívá ve vynikající kvalitě obrazu. Proto OLED televize stojí mnohem více než běžné LCD televize. Díky této technologii je každý okem viditelný pixel ovládán samostatně, což znamená, že generuje vlastní světlo a vlastní barvu.
Proto jsou televizory s OLED displejem považovány za televizory poskytující nejlepší kvalitu obrazu. Velmi vysoký kontrast, dynamická změna barev a vysoký jas – to je jen několik vlastností specifických pro OLED televizory. Tato technologie se používá v moderních televizorech, a také se používá i v nejkvalitnějších smartphonech.

Co si vybrat?

Jaký televizor byste si měli vybrat, když máte na výběr z produktů s OLED a LCD displeji? To je těžká otázka, zvláště pro lidi, kteří nikdy neuvažovali o těchto typech. Pokusíme se vám navrhnout, který produkt bude pro nás relevantnější. LCD obrazovky jsou známou technologií, která je na trhu více než 10 let. Pokud chceme při sledování filmu získat co nejdokonalejší černou a dokonalý kontrast, naše volba by měla být pouze na OLED TV. Taková obrazovka vám poskytne bezkonkurenční jemnost a rychlost obrazu, přizpůsobenou náročným zákazníkům HDR, a také úhel záběru, který je nemožné dosáhnout s použitím ani nejmodernější LCD technologie.

Na druhou stranu při hledání televizoru s umírněnými technickými parametry za rozumnou cenu se jistě vyplatí věnovat pozornost tomu, co nám výrobci v kategorii LCD televizorů nabízejí. Jsou mnohem levnější než ty, které jsou vybaveny OLED maticí, a přesto si můžeme užít obraz v opravdu vysoké kvalitě.

LCD Televizory

LG 50NANO77P

Samsung QE32LS03TC

Samsung UE32T5372

OLED Televizory

LG OLED55B13LA

Panasonic TX-55JZ980E

Sony XR-55A83J

Philips 55OLED806

Dovednosti

Zveřejněno

7 března, 2022

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *