Máte přebytky ovoce a zeleniny? Víme, jak ji zpracovat na zimu

Nejlepší odměnou zahradníka je bohatá úroda. Správně uskladněné plody vydrží několik dní, případně týdnů, aniž by se zkazily. Ale jak uchovat úrodu na delší dobu? Na výběr máte tři základní metody: zavařování, mražení a sušení. Každá z nich je vhodná na něco jiného a každá má své výhody i nevýhody.

Jak lze zpracovat přebytky ovoce a zeleniny

Zavařování

Zavařování je sterilace pomocí vysokých teplot. Zavařovat lze téměř všechny plody, které zahrada poskytuje. K zavařování se hodí pouze zdravé a nepoškozené plody.

Jak správně zavařovat?

 • Plody omyjte, případně oloupejte, vypeckujte nebo zbavte jádřinců.
 • Sklenice a víčka umyjeme a nechte okapat.
 • Plody vložte do sklenice a zalijte nálevem.
 • Vybírejte stejně velké kousky, aby se rovnoměrně prohřály.
 • Na půllitrovou sklenici postačí zhruba 300 – 400 g ovoce.
 • Do sklenice podél kraje vsuňte čistý nůž, aby vyprchaly vzduchové bublinky.
 • Doplňte nálev. Mezi víčkem a plody nechte centimetrovou mezeru.
 • Uzavřete sklenice víčky a sterilujte. Víčka moc neutahujte, aby během sterilizace mohl unikat vzduch. Doporučená teplota a doba se odvíjí od toho, jakou zeleninu či ovoce jste zvolili a zda zavařujete v tlakovém nebo obyčejném hrnci.
 • Ovoce a zelenina se zavařují v nálevu – ovoce většinou v roztoku vody a cukru, zelenina ve sladko-kyselém.
 • Nálev na ovoce je roztok vody a cukru. Množství cukru závisí na tom, jaké ovoce zavařujete a jak sladký nálev chcete.
 • Většinou se na půl litru vody používá 200 g cukru, nejlépe krystalu, ale můžete použít i nerafinovaný hnědý, nebo umělé sladidlo.
 • Cukr vsypte do poloviny vody, směs přiveďte k varu a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Přidejte zbytek vody a opět povařte asi tak jednu minutu.
 • Nálev můžete použít jak horký, tak studený.

TIP: Nálev na zeleninu je směsí vody, octa, soli, cukru a dalších přísad dle chuti. Vaří se asi 20 minut. Pokud vám zbude, můžete ho i několik dní uchovávat v lednici. Meruňky a broskve se zavařují rozpůlené a vypeckované. Broskve můžete i oloupat. Švestky a slívy můžete zavařit vcelku, nebo je rozpůlit a vypeckovat. Jablka a hrušky oloupejte, vykrojte jádřinec a dužinu nakrájejte na čtvrtky nebo plátky.

Zavařování ve vodní lázni

Zavařovat lze ve vodní lázni, tlakovém hrnci a myčce. V tlakovém hrnci je zavařování rychlejší, ale hrozí, že kompot snadněji rozvaříte. Do tlakového hrnce vložte falešné dno, například mřížku od grilu a zalijte vodou do výšky cca 2,5 centimetru. Sklenice naskládejte do nádoby, přiklopte pokličkou a ventil nechte otevřený. Zapněte plotýnku a pomalu zahřívejte, až začne vystupovat pramínek páry. Poté ventil přikryjte záklopkou. Sterilizujte 3-5 minut, podle typu ovoce, poté hrnec odstavte a nechte přibližně 10 minut vychladnout. Sundejte záklopku a až se tlak sníží, otevřete hrnec, vyndejte sklenice a utáhněte víčka. Sklenice vyndejte na suchý povrch a nechte vychladnout.
Pokud budete zavařovat v klasickém hrnci, je dobré si pořídit teploměr. Na trhu jsou v dnešní době k dostání speciální zavařovací hrnce se zabudovaným teploměrem a časovačem.

Hrnec naplňte vodou, aby byly sklenice zcela ponořené. Použijeme-li teplý nálev, může být voda v hrnci horká. Sledujte teplotu a čas podle druhu zavařovaných surovin. Sklenice vyskládejte na podložku, která nesmí být studená, aby sklenice nepopraskaly. Až nyní zcela dotáhněte ještě horké sklenice šroubovacím uzávěrem.

Zamražení ovoce a zeleniny

K nejzdravějšímu způsobu konzervace ovoce patří mražení. Na zamrazení používejte výhradně zdravé, nepoškozené, pevné, vyzrálé plody. Pokud omylem přehlédnete nahnilé ovoce či zeleninu, mráz bakterie nezničí, pouze se při teplotách pod nulou přestanou množit.
U mrazniček se uvádí kapacita mrazení – kolik kilogramů mrazák zvládne zamrazit během dvaceti čtyř hodin. Pokud dáte do mrazáku velké množství ovoce či zeleniny než je jeho kapacita mražení, může zamražení trvat i několik dnů a na ovoci či zelenině se během této doby vytváří námraza, která během skladování tvoří zábranu, kvůli které potraviny dokonale nepromrznou a dochází k množení bakterií a mikroorganismů.

Sušení

Na sušení jsou vhodné zralé kousky ovoce. Pro sušení vybírejte jen ovoce bez známky hniloby nebo plísně. Sušené ovoce je zdravé, plné vlákniny. Při správném sušení zůstává v ovoci a zelenině zachováno až osmdesát procent vitamínů a dalších důležitých látek. Nejlépe suší nakrájené na tenké plátky. Meruňky a švestky pak rozpůlené a vypeckované. Při sušení si můžete vystačit se sluncem či troubou, ale nejjednodušší je sušit ovoce v sušičce. Nejlevnější stojí několik stovek korun, dražší sušičky nabízejí volit různé teploty a jsou doplněné časovačem.
Po usušení ovoce skladujte v uzavřených dózách, které ho ochrání před vlhkostí i moly.

Concept SO 1060

Eta Vital Air II 2302 90000

G21 Mistral

 

Dovednosti

Zveřejněno

27 července, 2022

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *