Jak začít s chytrou domácností: Sety Smart home to vyřeší za vás

Co je to inteligentní dům? Je to systém, díky kterému můžete snadno zlepšit komfort bydlení ve svém bytě a také mimo něj. I když je založen na moderních technologiích, nemusíte si s ním dělat starosti a snadno to zvládne i laik či senior. Investujte do svého pohodlí. Poradíme vám, jak v praxi využívat inteligentní domácnost a která zařízení pro inteligentní domácnost se vyplatí koupit.

Co je to inteligentní dům?

Smart home – tedy inteligentní dům – je název používaný pro systémy, ve kterých je domácí příslušenství připojeno k internetu. Právě tato konektivita umožňuje přístup k „inteligentním“ funkcím. Je možné například ovládat osvětlení, topení nebo dokonce domácí spotřebiče z mobilního telefonu, hlídat bezpečnost nebo snižovat náklady na elektřinu. Díky tomu všemu máte plnou kontrolu nad svým domovem, i když jste mimo něj.

Pohodlné ovládání telefonem

Smart Home znamená pohodlí a snadné použití. Výrobci zjednodušili instalaci, konfiguraci a používání inteligentních domácích systémů do té míry, že přechod na tuto vyšší úroveň pohodlí nyní zvládne každý. Bez ohledu na zkušenosti a věk. Ve velké většině případů není nutné vést žádné kabely uvnitř stěn. Jednoduše připojte zařízení do zásuvek a připojíte je k domácímu routeru Wi-Fi. Není to nic složitého. Následující operace je ještě pohodlnější. Vše se odehrává ve vašem telefonu, který máte stále u sebe.
Díky tomu nemusíte ráno vstávat z postele, abyste si ráno zapnuli topení, nebo se rychle vrátit z práce, abyste se ujistili, že je žehlička vypnutá. O tom, jak je to jednoduché, se dočtete v článku Správa inteligentní domácnosti pomocí jedné aplikace. Xiaomi Mi 10 Lite 5G s přístupem k superrychlému mobilnímu internetu a velkým displejem, který usnadňuje používání aplikace, se zase může ukázat jako skvělý smartphone pro provoz chytré domácnosti. Může se také pochlubit rychlým procesorem a dlouhou pracovní dobou.

Inteligentní osvětlení

Nejjednodušší a nejoblíbenější a zároveň jednou z nejzajímavějších a nejpraktičtějších aplikací inteligentního domu je inteligentní osvětlení. Představte si, že byste mohli rozsvítit a zhasnout lampy bez nutnosti vstávat z pohovky nebo změnit jas a barvu světla pouhým jedním kliknutím – zní to dobře, že? Takové inteligentní osvětlení v inteligentní domácnosti může být omezeno na jednu žárovku, ale nemusí to tak být. Existují také celé systémy s lampami, pásky nebo nástěnnými lampami, které mohou pracovat samostatně nebo navzájem spolupracovat. Mohou také synchronizovat tak, aby se přizpůsobily sledované hudbě nebo filmu. Inteligentní lampy lze také kombinovat se senzory pohybu, které se aktivují při vstupu do místnosti a s bezpečnostními systémy, které simulují vaši přítomnost v bytě, a tím odradí potenciální zloděje.

Jednoduchý úklid

Inteligentní zařízení, které se v českých domácnostech stále častěji vyskytuje, je čisticí robot. Takový robotický vysavač – jak název napovídá – čistí podlahy sám, zatímco my si můžeme dopřát relaxaci. Nejlepší je, když robot nabízí nejen vysávání, ale také vytírání podlah. Tímto způsobem se výrazně zvýší účinnost čištění. Automatické vysavače s připojením Wi-Fi vám dokonce umožní vyčistit dům, než se vrátíte z práce. Stačí vybrat příslušnou možnost v aplikaci pro telefon.

Inteligentní vytápění – pohodlné a ekonomické

Další praktickou aplikací inteligentního domu je inteligentní vytápění. Díky tomu můžete současně zlepšit svůj komfort a ušetřit spoustu peněz. Jak takový inteligentní termostat funguje? Například může přizpůsobit topný výkon radiátoru aktuální teplotě v místnosti a úrovni slunečního záření. Může také detekovat otevření oken a automaticky deaktivovat topení, dokud nejsou zavřená. Můžete také nastavit plán vytápění. To umožňuje například automatické vypnutí radiátorů, když jste v práci, a opětovné zapnutí těsně před návratem. Mohou se také vypnout v noci, ve všech nebo vybraných místnostech.

Bezpečný domov pod kontrolou

Zatím jsme se zaměřili na to, jak zvýšit pohodlí a případně ušetřit nějaké peníze. Inteligentní dům však může také pozitivně ovlivnit vaši bezpečnost. V této roli dobře funguje síťový monitorovací systém. Kamera připojená k internetu vám umožní sledovat, co se děje v bytě nebo před jeho dveřmi. Ve spojení se snímačem pohybu můžete také přijímat oznámení o výskytu potenciálních vetřelců. Inteligentní domácí systém může mít různé senzory. Monitorování a varování před vytopením, požárem, nebo ponecháním otevřených dveří a oken. Budou vás informovat o jakýchkoli hrozbách pomocí alarmu a upozornění zašlou na váš smartphone.

Je potřeba mít dobrý internet

V závislosti na počtu zařízení a jejich typu je nutné zvážit volbu vhodného internetového připojení.
Jedním z klíčových prvků systému inteligentní domácnosti je router. Ten musí být přizpůsoben, aby spolehlivě podporoval více zařízení. Měl by mít také silný dosah, aby bylo veškeré příslušenství neustále připojeno k internetu. Při výběru vybavení pro vaši inteligentní domácnost proto věnujte pozornost standardu Wi-Fi a podporovaným pásmům. Nejlepší volbou je kombinace WiFi s kabelovým připojením, kdy se do vzdálenějších míst dovede internetové připojení po kabelu a tam je teprve pomocí WiFi routerů vysílána bezdrátová síť. Dosáhnete tak nejspolehlivějšího pokrytí signálem a větší stability připojení.

Panasonic Smart Home Safety Starter Kit SHOSPAHN60050

Ajax StarterKit Plus 13540

iSmartAlarm ISA1G

 

Dovednosti

Zveřejněno

24 března, 2021

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *