Jak vybrat tyčový vysavač

Tyčové vysavače jsou stále populárnější a nahrazují tradiční modely především kvůli mnohem většímu pohodlí při jejich používání. Mezi výhody tyčových vysavačů patří absence zamotaných kabelů, všestrannost a schopnost rychle uklidit jakýkoli povrch a také moderní design. Ještě před pár lety se zdálo, že se na trhu vysavačů žádná revoluce nechystá. Výrobci se snažili zvýšit sací výkon klasických vysavačů a zároveň se potýkali s omezením jejich výkonu, které ukládají úřady Evropské unie. Zároveň se snažili modernizovat příslušenství, jako jsou kartáče, trysky a filtry. Tyčové vysavače byly považovány za kuriozitu pro fanoušky velmi inovativních řešení. Ukázalo se, že si tyčové vysavače získávají oblibu velmi rychle. Zákazníci začali oceňovat jednoduchost ovládání a neustále se zlepšující provozní parametry. Pojďme se tedy podívat, jak tyčový vysavač funguje a co je třeba zvážit při jeho výběru.

Již samotný název tohoto typu zařízení vypovídá mnohé o jeho designu. Nemá žádný kabel, který za sebou musíte tahat. Tyčový vysavač ve svém homogenním těle má všechny součásti uzavřené – motor, trubky, kartáč a rukojeť. K mnoha modelům navíc získáte přídavný minivysavač, který lze kdykoli odpojit. Špičková výbava umožňuje využít i funkci mokrého čištění, má tedy i nádržku na vodu a čisticí prostředek. Tento typ vysavače nemá žádné sáčky. Prach a odpad se shromažďují v kontejneru. Po naplnění jej odpojíte, vyprázdníte a znovu nasadíte. Pokud vám však záleží na nepřetržitém provozu bez nutnosti dobíjení, najdete i modely na kabel.

Jak vybrat tyčový vysavač

Jak vybrat tyčový vysavač a na co si dát pozor?

Jakmile začnete procházet nabídky tyčových vysavačů, rychle zjistíte, že výběr je velmi široký. Vyplatí se předem seznámit s nejdůležitějšími parametry a zjistit, co konkrétně ovlivňují.

  • Výkon motoru
  • Zařízení
  • Typ filtru
  • Led osvětlení
  • Životnost baterie
  • Doplňkové funkce

Výkon motoru a sací výkon ve vysavači

Tento parametr výrazně ovlivňuje sací výkon. Ne však 100%, protože se počítají i faktory jako těsnost vysavače, konstrukce kartáče nebo prachové nádoby. Můžete však zjednodušit předpoklad, že čím vyšší výkon motoru, tím vyšší sací výkon bude.

Další vybavení, které pro vás může být nezbytné

Před nákupem vysavače se zaměřte i na dodávané příslušenství. Kromě hlavního můžeme získat mj. speciální kartáč na koberce, parkety, nábytek nebo úzkou hubici, která vám umožní důkladně vyčistit malá zákoutí a skuliny. Některé modely mají i elektrický kartáč, který koberec při úklidu doslova pročeše. To pomáhá sbírat vlasy, srst nebo nitě.

Častým doplňkem stojatých vysavačů jsou minivysavače

Lze je odejmout a použít k odstranění drobků nebo na čištění interiéru vozu. Stojanový vysavač s mycí funkcí zase může obsahovat mj. příslušenství na vytírání podlahy nebo čištění dlaždic.

Některé modely jsou vybaveny nástěnným držákem

Jedná se o malý prvek, který ale velmi usnadňuje uložení vašeho vysavače. Držák montujeme na zeď nebo do šatní skříně. Po instalaci na něj můžeme zavěsit náš vertikální vysavač. Tím se ušetří místo.

Typ filtru – důležitý zejména pro alergiky

Velmi důležitá informace zejména pro osoby s alergickými problémy. Při tomto typu neduhů bychom se měli rozhodnout pro výběr zařízení vybaveného filtrem třídy HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Je z velké části vyroben z polyesteru a skla. Na jeho povrchu jsou póry o průměru asi 0,3 µm. Filtr třídy HEPA H13 je schopen zadržet až 99,95 % částic tohoto nebo většího průměru. Při výběru vysavače si také ověřte, zda je jeho filtr omyvatelný či nikoliv. Pokud má tuto výhodu, pak při správném čištění jej budeme moci používat mnoho let.

LED podsvícení

Některé z vysavačů mají LED lampy integrované s hlavním kartáčem. Jde o velmi pohodlné řešení, díky kterému vám neunikne prach a nečistoty ani v těch nejtemnějších koutech. Lampy jsou odolné, takže se nemusíte bát, že se při nárazu na nábytek nebo stěny rozbijí.

Délka práce na baterii

Bezdrátový tyčový vysavač nám dává velkou svobodu. Nemusíme přecházet ze zásuvky do zásuvky. Souvisí to však s omezením možnosti nepřetržitého používání. Po chvíli se baterie vybije a je třeba ji připojit k nabíječce. Před nákupem si proto ověřte, jak je baterie ve výbavě, kterou chceme koupit, kapacitní.

Doplňkové funkce tyčových vysavačů

Jakmile budete mít jasno v tématu vybavení, je čas podívat se na další funkce, které může vzpřímený vysavač nabídnout.

Odnímatelný ruční vysavač

Fantastické řešení, které nepochybně přispělo k rostoucí oblibě stojatých vysavačů. Úklid vaší domácnosti není jen vysávání podlah. Jde také o sérii menších prací – vysávání nábytku, čištění desky stolu a dokonce i čištění vysokohorských ploch – například u záclonových kolejnic. Se všemi těmito činnostmi vám pomůže minivysavač. Lehký, praktický, výkonný a na baterie. Po použití jej jednoduše vložte zpět do hlavního těla vysavače.

Funkce mokrého čištění

Mokrý vertikální vysavač je řešením vyhrazeným pro špičková zařízení. Je však na zvážení, zda si nepřiplatit o něco více a mít možnost si užít rozšířenou funkcionalitu. Tento typ zařízení je nejčastěji vybaven dvěma nádržemi. První z nich obsahuje čistou vodu, sloužící k mytí. Nasátá špinavá voda se převede zpět do druhé nádoby. Systém je mimořádně praktický a snadno se používá. S takovým vysavačem můžeme podlahu nejprve vysát a poté důkladně umýt saponátem.

Úložný prostor pro příslušenství

Při vysávání často potřebujeme další příslušenství, jako je štěrbinová hubice nebo malá hubice na čalounění. Vyndat je ze skříně je docela problém. Proto se někteří výrobci rozhodli umístit integrované přihrádky pro tento typ prvků do pláště stojatých vysavačů. Díky tomu je čištění velmi snadné.

Výhody a nevýhody tyčových vysavačů

Velký zájem právě o tyčové vysavače je výsledkem mnoha výhod, které mají. Na prvním místě je třeba zmínit komfort používání. Vyndáme ze skříně a je připraven k použití. Nemusíme připojovat žádné hubice ani kartáče, protože zařízení je jedno tělo. Při vysávání se za námi nic netáhne a nic nenaráží o nábytek nebo stěny. Také se nemusíme sklánět, což prospívá našim zádům. Vysavače jsou navrženy tak, aby umožňovaly ergonomickou polohu při úklidu. Ale i tyčové vysavače mají své nevýhody. První vyplývá z jejich konstrukce – motor je umístěn v rukojeti, takže nemůže být příliš velký a těžký. To zase znamená, že levnější modely mají určitá omezení ve výkonu. Případný nedostatečný sací výkon naštěstí doplní promyšlený systém proudění vzduchu a inovativní kartáče.

V případě levnějších modelů může být problémem i nízká kapacita baterie . Pokles výkonu nebo dokonce vypnutí vysavače během úklidu může být nepříjemné. Aby nás tento problém nepostihl, musíme jen pamatovat na připojení zařízení k nabíjení stanici po každém vysávání.

Pro a proti ve zkratce

  • + Pohodlné použití – není třeba připojovat trubku nebo kartáč
  • + Ergonomická poloha při čištění
  • + Mini vysavač (přídavná funkce u vybraných modelů)
  • – Omezení napájení a nízká kapacita baterie (platí pro levnější modely)

Žebříček vertikálních vysavačů 2021

ETA Supersonic 1231 90000

Sencor SVC 8621TI

Sencor SVC 8618GD

ECG VT 4220

Leifheit Regulus Aqua PowerVac 11914

Dovednosti

Zveřejněno

6 ledna, 2022

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *