Jak vybrat tiskárnu

V dnešním článku se zaměříme na tiskárny. Jsou nezbytným vybavením většiny kanceláří a mnohdy také domácností. Ukážeme si proto, jak tiskárnu vybrat, aby vyhovovala vašim potřebám. Představíme vám rozdíly v inkoustových a laserových tiskárnách a také to, co by měla mít tiskárna na doma a co ta do kanceláře.

Inkoustová, nebo laserová?

Při nákupu se vždy jako první zaměřte na technologii tisku. Obecně platí, že laserová tiskárna je lepší na tisk textů a mít tu inkoustovou je zase lepší, když tisknete hodně obrázků. Toto je základní rozdělení obou technologií, zvažte však ještě další parametry.

Černobílý a barevný tisk

Barevnost tisku přímo souvisí s technologií. Pokud si pořídíte laserovou tiskárnu, téměř vždy to znamená, že budete moci tisknout jen černobíle. U barevné laserové tiskárny si výrazně připlatíte. Jestliže potřebujete tisknout barevně, inkoustová tiskárna je k tomuto účelu mnohem lepší.

Umístění tiskárny

V domácnosti

V domácnosti se zpravidla tiskne menší počet stránek. Na druhou stranu budete pravděpodobně chtít zařízení, které vytiskne jak obyčejný dokument, tak grafiku a občas i fotky. V takovém případě se rozhodně vyplatí pořídit si inkoustovou tiskárnu – jedná se o cenově výhodné a hlavně všestranné zařízení.

V kanceláři

Pro tisk v kancelářích je na druhou stranu důležitá efektivita tisku a provozní náklady. Navíc se většinou tisknou je prosté textové soubory a proto bude laserová tiskárna vhodnější. Nabízí rychlejší tisk než její inkoustový protějšek a náklady jsou také mnohem nižší. V prostředí, kde se bude tisknout velké množství dokumentů, které mohou být příležitostně barevné, se vyplatí zainvestovat do barevné laserové tiskárny.

Multifunkční tiskárna

Výhodou multifunkčních zařízení je, že v sobě kombinuje tiskárnu, skener a kopírku – tedy tzv. 3 v 1. Kromě toho existují ještě 4 v 1, které mají navíc ještě fax. To se jedná už o profesionální stroje určené pro firmy. Některé z těchto multifunkčních zařízení mají ještě nějaké další užitečné funkce. Je jím oboustranný tisk, který šetří jak spotřebu papíru, tak váš čas. Dobře se díky němu tisknou různé katalogy nebo brožury. Automatický podavač dokumentů zase zlehčí proces skenování a kopírování dokumentů. Stačí na něj dokumenty položit, zapnout a stroj se už o vše postará sám. Dokumenty okopíruje nebo naskenuje (v tom případě i vše sám uloží do paměti počítače, nebo odešle na uvedený email).

Provozní náklady

Celkové provozní náklady se skládají ze dvou částí – pořizovacích nákladů za tiskárnu a cen náplní, tedy inkoustu do inkoustové tiskárny a tonerů do té laserové. Ani výrazně levná tiskárna neznamená, že její využívání bude také tak výhodné. Často se stává, že když si spočítáte náklady za tisk na stránku podle ceny spotřebního materiálu, vyjde vám, že u dražšího zařízení se vám rozdíl v ceně vrátí v podobě levnějšího inkoustu/toneru.

Xiaomi Mi Portable Photo Printer

Xerox Phaser 3020BI

Konica Minolta bizhub C3300i

HP Laser 107a 4ZB77A

Canon Selphy CP-1300

Dovednosti

Zveřejněno

16 února, 2022

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *