Jak vybrat televizi a jak na DVB-T2

Uvažujete o koupi nové televize, ale nevyznáte se ve složitých parametrech, které výrobci uvádějí? Nabídka televizorů je čím dál širší, stejně jako jejich funkce. Vybrat tu správnou televizi nakonec nemusí být těžké. Jak tedy vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejlépe?
Moderní televize nejsou už pouhým přijímačem, ale díky novým technologiím se z nich stává rodinné multimediální centrum. Při výběru nové televize je potřeba zvážit, co od televize očekáváte, jak často ji sledujete, nebo hodláte sledovat a hlavně kolik chcete utratit. Od toho se odvíjí parametry, na které je třeba se před nákupem zaměřit.

Velikost televize

Úhlopříčku je nutné volit podle vašich prostorových možností. Tento údaj je vyjadřován nejčastěji v palcích (1 palec = 2,54 cm). Velká obrazovka vždy neznamená lepší pocit ze sledování televize. Záleží vždy na velikosti místnosti, kde televizi sledujete. Máte-li menší obývací pokoj, nepřijímáte televizní kanály ve vysokém rozlišení a nemáte Blu-ray přehrávač, pravděpodobně televizor s ohromnou úhlopříčkou dostatečně nevyužijete. V případě Full HD rozlišení by měla pozorovací vzdálenost odpovídat 2–3násobku úhlopříčky televize.
Tabulka, která zmiňuje správnou velikost úhlopříčky v závislosti na vzdálenosti diváka od televizoru:

Velikost úhlopříčky / Doporučená vzdálenost pro standardní vysílání / Doporučená vzdálenost pro 4K obsah
32“/ 82 cm / 1,3 – 1,8 m / 0,7 – 0,8 m
40“/ 101 cm / 1,4 – 1,9 m / 1 – 1,2 m
49“/ 125 cm / 1,6 – 2,1 m / 1,4 – 1,6 m
55“/ 140 cm / 2,0 – 2,4 m / 1,8 – 2 m
65“/ 165 cm / 2,5 – 3 m / 2,2 – 2,4 m
75“/ 190 cm / 3 – 3,5 m / 2,4 – 2,6 m

Recenze Samsung UE50NU7409

Tunery neboli přijímače

Na tuneru závisí typy televizního vysílání, které je televize schopná přijímat.
Existují 4 základní typy televizního vysílání.

DVB-T, DVB-T2 – pozemní vysílání. Definitivní vypnutí DVB-T je plánováno na 1.2.2021. DVB- T2 bude od roku 2021 jediný dostupný pro šíření televizního signálu. Poskytuje lepší kódování, větší datový tok a obraz ve vyšší kvalitě (HDTV). Vybírejte přístroje, které podporují kodek H.265 (HEVC).

DVB-C – kabelové vysílání. Pro připojení kabelem je třeba dekodér, který vám poskytne operátor kabelové televizní společnosti, tzv. CI kartu.

DVB-S, DVB-S2 – satelitní vysílání. Pro příjem satelitního vysílání je vhodné zakoupit satelitní anténu a k ní buď samostatný satelitní přijímač, anebo přímo televizor s již zabudovaným satelitním tunerem.

Rozlišení

Rozlišení HD neboli HD Ready 1280×720 pixelů je nižší rozlišení obrazu. Dnes je již zastaralé a nedostačující.
Full HD – rozlišení 1920×1080 pixelů. V tomto rozlišení se dnes nachází většina moderního videoobsahu, dnes už také pomalu zastarává.
4K = Ultra HD – rozlišení 3840×2160 pixelů, nabízí 4x více zobrazovaných informací, než standardní Full HD.

Technologie zobrazování LCD, LED, nebo OLED?

Tyto zkratky představují typy televizorů, které se mezi sebou liší technologií výroby a způsobem podsvícení obrazovky.
U LCD televizorů se pro podsvícení používá trubicové katodové světlo.
LED televize jsou v podstatě LCD televize, liší se pouze ve způsobu podsvícení, s nímž pak také souvisí spotřeba energie. LED televize pro podsvícení používají LED diody, které mají nižší spotřebu, velmi jasný a ostrý obraz, menší tloušťku a široké spektrum zobrazovaných barev.
OLED je zkratka z anglického „Organic Light Emitting Diode“. Na rozdíl od běžných LCD obrazovek není OLED podsvícený, ale jednotlivé body vyzařují světlo samy.Má věrnější podání barev, lepší kontrast, jas i úspornost. A pokud jde o design, tak jsou OLED televize elegantně štíhlé a lehké – jdou ruku v ruce s trendy moderní doby.
QLED – u QLED nenajdete podsvícení, protože světlo generují jednotlivé body, což se projevuje také na vyšší spotřebě podle toho, kolik bodů svítí a jak moc. Díky plynulému přechodu mezi barvami pak dokážou zobrazit mnohem více odstínů a obraz je proto na první pohled živější.
Smart
TV- chytrá televize umožňuje připojení k internetu, používání různých webových služeb a internetových aplikací, jako je například internetový prohlížeč, YouTube, Facebook atd.

Zvuk

Na tenkých televizích, které jsou téměř celé pokryté displejem na pořádné reproduktory není místo. Zvuk u většiny televizí bývá slabším článkem. Řešením může být připojení soustavy domácího kina nebo hi-fi systém. V tomto případě si dejte pozor na to, jakými zvukovými výstupy TV disponuje.

Zajímejte se o rozhraní.

Sem patří především USB a HDMI, přes které můžete snadno připojit například digitální fotoaparát, nebo kameru. LAN/ethernet nebo bezdrátové Wi-Fi, můžete přehrávat hudbu, filmy a fotky, které jsou sdílené v domácí počítačové síti.

Dovednosti

Zveřejněno

24 ledna, 2019

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *