Jak vybrat robotickou sekačku a velké srovnání

Robotické sekačky jsou trendem dnešní doby. Rychle a pěkně posekají trávník bez asistence člověka. Sami vyjedou z nabíjecí stanice a na jedno nabití vydrží pracovat až čtyři hodiny. Mají několik chytrých senzorů a dají se ovládat i přes mobilní telefon díky přijímači Bluetooth.

Co je robotická sekačka

Robotická sekačka je pomocník, který za vás poseká zahradu, šetří váš čas a vaši energii. Na první pohled vypadají jako vysavače bez hadice. Robotické sekačky jsou vyrobeny většinou z odolného plastu, který je naplněn různými elektronickými součástkami. Sekačky váží mezi 8 – 20 kilogramy, na délku měří 55 -85 cm, 40 – 64 cm na šířku a výška je 20 – 35cm. Pojezd robotické sekačky je řešen elektromotorem, který je napájen z baterie. Zadní dvě kolečka jsou větší, s hrubším vzorkem, ty dodávají sekačce stabilitu v terénu. Vpředu je jedno nebo dvě menší kolečka, pomocí kterých sekačka zatáčí. Robotické sekačky nejsou vybaveny na rozdíl od klasických sekaček sběrným košem. Robotická sekačka trávu zastřihává v častých intervalech o pár milimetrů a posekaný materiál ihned používá jako hnojivo. Jedná se o proces mulčování, kdy posekanou trávu rozseká na co nejmenší částečky a rozmetá po trávníku. Působí tak jako zdroj živin a přírodní hnojivo. Váš trávník bude zdravější a bude lépe vypadat.

Robotická sekačka

Pohyb robotické sekačky

Pro správné fungování robotické sekačky je nezbytná precizní a bezchybná instalace. Plocha zahrady by měla být rovná a bez překážek. Navigace robotické sekačky je založena na vymezení sekacích zón. Těch může být několik, vymezují se položením vodiče do trávníku. Ten se ukládá na trávník, nebo cca. 5 cm pod povrch, a stará se o to, že sekačka nenabourá do překážky. Přiblíží-li se sekačka k vodiči, otočí se, a pokračuje jiným směrem. U prodejce si zjistěte, jak dlouhý hraniční kabel je součástí balení. U některých sekaček je přibaleno 100 m, u jiných až 800 m. Kabel není problém dokoupit a napojit ho na ten stávající, pomocí speciální spojovací části.

Další metodou je cílený pohyb díky gps senzoru. Sekačka si projede ohraničený prostor, zjistí kde jsou jeho hranice a překážky. Poté efektivně naplánuje sečení ve všech oblastech. Výhodou je rovnoměrné a časté sečení oblasti i v hůře přístupných místech.
Pokud máte zahradu s úzkými místy, bude vás zajímat jakou nejužší cestou je robotická sekačka schopna projet. Údaje jsou uváděny v centimetrech, nejčastěji je to v rozmezí od 110 do 130 centimetrů.

Při výběru se také zaměřte na na maximální svahovou dostupnost, kterou je schopen daný stroj zdolat. Některé robotické sekačky mají dispozice jen na jízdu po rovině, ale také na šikmém terénu. Naprostý standard u některých výrobců lze považovat svažitost do 10%. Na trhu najdete i stroje, které překonají sklon 25 až 35 %.

Videozáznam jak některé robotické sekačky reagují na překážku

Záběr sečení a výška

Jedním ze zásadních parametrů při výběru robotické sekačky je výška sečení. Levnější sekačky mají nastavení výšky celkem omezené v rozmezí 3 – 6 cm. U kvalitních robotických sekaček můžete narazit na výšku sečení od 1,5 centimetru do 10 centimetrů. Pokud máte trávu vyšší robotická sekačka s ní bude mít problém. Než poprvé vypustíte robotickou sekačku, raději vysokou trávu posekejte klasickou sekačkou.
Také u šířky záběru existují rozdíly. Některé robotické travní sekačky sekají pásy o šířce 17 cm, jiné zvládnou třeba až 55 cm.

Výkon

Výkon robotické sekačky se oproti jiným zahradním strojům udává v jiném měřítku než ve fyzikálních veličinách. Výkon je v tomto směru prezentován v posečené ploše za hodinu. Levnější stroje dokážou za hodinu posekat kolem 40 – 100 m2 plochy, ty dražší zvládnou 300 m2 a více, profi stroje se vypořádají s až 2000 metry čtverečními.

Baterie

Robotické sekačky jsou vybaveny praktickými akumulátory zaručující dostatečnou mobilitu. Používají se výhradně Li-Ion varianty vyznačující se dlouhou životností a možností dobíjení podle potřeby. Nedílnou součástí balení bývá i dokovací stanice, do níž sekačka zajíždí pro doplnění energie. Výhoda robotických sekaček spočívá ve faktu, že dovedou stav svého akumulátoru sledovat a do stanice si zajíždějí podle potřeby. Životnost se udává v počtu nabíjecích cyklů, u většiny baterií je minimálně okolo 1 000 cyklů. To zhruba odpovídá době 4–7 let. Záleží ovšem na velikosti a náročnosti sečené plochy. Alternativou jsou také solární robotické sekačky. Ty získávají energii ze slunce z aplikovaného solárního panelu na svém těle. Na trhu je jejich výskyt minimální.

Kapacita baterie

S typem a kvalitou akumulátoru úzce souvisí i jeho výdrž. Standardně se pohybujeme v rozmezí od 45 do 250 minut. Délka nabíjení potom podle typu dokovací stanice bývá v rozmezí od 40 do 180 minut.

Nabíjecí základna

Nabíjecí základna by měla být chráněná před deštěm. Je napájená elektrickou energií . Robotická sekačka rozpozná, když jí dochází energie a sama se dojede dobít, základna se spustí a baterii dobije. Když se dobije vyráží opět sekat trávu. Proces opakuje do té doby, dokud neposeká požadovanou plochu. Do nabíjecí stanice se také jezdí schovat před deštěm, pošle jí tam dešťový senzor. Déšť jako takový jí nevadí, jen v něm nepracuje.

Funkce

Robotické sekačky nabízejí širokou škálu doplňků zlepšujících ovládání a poskytujících dodatečný komfort. Funkce, s nimiž se při výběru automatické sekačky můžete setkat.
Chytré senzory – sekačky jsou vybaveny několika druhy senzorů, které zefektivňují jejich práci. Například senzory zabraňující nárazu do překážky a senzory prozrazující naklonění terénu.
Dešťový senzor – pošle sekačku schovat před deštěm do nabíjecí stanice.
Travní senzor – vyhodnocuje, jaký způsob sekání zvolit.
GPS modul – pro pokročilejší řízení pohybu sekačky. Zajišťuje, že sekačka ví svoji aktuální polohu a proto také ví, které části již posekala a které části zahrady má teprve sekat.
PIN kód – bezpečnostní kód, který je potřeba pro odblokování. Bez něhož není možné nastavit žádné programy sečení, nebo v nich dělat jakékoliv změny.
Alarm – zvukový signál, který se rozezní při odtržení stroje od trávníku. Například v situaci, kdy se ji snaží někdo ukrást.
LCD displej – zobrazuje informace o stavu sekačky a umožňuje ovládání
Propojení s telefonem – možnost ovládání na dálku prostřednictvím mobilní aplikace

Hlučnost

Robotické sekačky jsou výrazně tišší než běžné elektrické, akumulátorové nebo benzínové sekačky. Hlučnost se odvíjí od výkonu zpracování motoru apod. V zásadě se dají rozdělit na tři kategorie.

Hlučnost od 55 do 60 dB – velice tiché robotické sekačky.
Hlučnost od 60 do 70 dB- nejpoužívanější modely.
Hlučnost od 70 dB výše – s nárůstem hlučnosti nad 70 dB může sekačka vydávat čím dál tím více obtěžující hluk

Údržba robotické sekačky

Jako každý stroj potřebuje i robotická sekačka údržbu. Měli byste kontrolovat žací ústrojí a kolečka.
Kolečka – do koleček sekačky se může namotávat tráva, listí, nebo jiné předměty, které se vyskytují na zahradě. To má za následek pomalejší pohyb, proto je nutné kolečka občas kontrolovat a vyčistit.
Žací ústrojí – i v žacím ústrojí se shromažďují kousky posečené trávy. Ty je potřeba pravidelně odstraňovat, aby sekačka využila svůj maximální výkon při sečení. Pozornost věnujte i nožům. Postupem času se žací nože tupí, proto je potřeba je nechat nabrousit, nebo koupit nové.

Cena
Do 30 000 Kč – v nabídce naleznete malé robotické sekačky vhodné pro sečení menších travnatých ploch kolem 400 – 700 m2. Vydrží v provozu půl hodiny až hodinu a potom se musí obvykle okolo další hodiny nabíjet. Záběr sečení se pohybuje kolem 20 – 25 centimetrů. Moc funkcí u nich nenajdete, počítejte jen se základní výbavou a schopností posekat jen poměrně nízkou trávu. U obtížného terénu s vysokým porostem se nevyhnete častým zásekům.

Nad 40 000 Kč – v této cenové kategorii naleznete daleko výkonnější stroje, u nichž se nebudete muset obávat sklonu terénu kolem 20 stupňů ani doporučené maximální velikosti trávníku cca 1 500 m2. Samozřejmostí je dlouhá výdrž baterie a rychlé nabíjení. Záběr sečení se pohybuje se mezi 25 – 30 centimetry. V této cenové relaci je běžné i ovládání přes mobilní aplikaci, takže můžete průběh prací na vaší zahradě sledovat i ze svého mobilního telefonu.

Nad 50 000 Kč – tyto robotické sekačky excelují v mnoha oblastech. Mají dlouhou výdrž sečení dokážou posekat až 300 m2 na jedno nabití. Zvládnou sklon terénu až 25 stupňů. Jsou určené na velké zahrady, zvládnou posekat zahradu o ploše přes 2 000 m2. Šířka záběru sečení mají až 56 centimetrů a plynulé nastavení výšky sečení od 1,5 cm výše. Mají speciální funkce které varují před překážkou, lze je ovládat pomocí chytrého telefonu, nebo dálkovým ovládáním.

Nejlepší robotické sekačky podle testu

HUSQVARNA AUTOMOWER 450X

Nejlepší model z řady robotických sekaček na trhu. Tato inteligentní sekačka si hravě poradí s velkými a složitě členitými travnatými plochami, například s mnohonásobnými úzkými průchody, překážkami, nerovným terénem a svahy až do 45 %. Navigace s pomocí GPS a celá řada funkcí, včetně Automower® Connect, představují inteligentní řešení, které udrží váš trávník zelený, zdravý a dokonale posekaný. S aplikací Automower® Connect máte svoji sekačku vždy pod kontrolou: můžete ji sledovat, komunikovat s ní a aktualizovat ji pouhým dotekem obrazovky, ať už jste kdekoli na světě.

HUSQVARNA AUTOMOWER 450X

 

HUSQVARNA AUTOMOWER 430X

Velkokapacitní robotická sekačka s velkorysým inteligentním řešením. Vybavena navigací GPS pro efektivní sekání tvarově i jinak náročných travnatých ploch. Vhodná pro větší plochy až do rozlohy 3200 m² a zvládne prudké svahy se sklonem až 45 %. Inteligentní technologie přizpůsobí frekvenci sekání tempu růstu trávníku, umožňuje sekání na místě na omezené ploše s delší trávou a provede sekačku úzkými průchody. Intuitivní ovládání na velkém, uživatelsky příjemném displeji umožňuje osobní nastavení, kdy má sekačka pracovat. Polární bílá barva a světlomety jsou k dispozici jako volitelné příslušenství.

HUSQVARNA AUTOMOWER 430X

 

HUSQVARNA AUTOMOWER 310

Výkonná 4-kolová robotická sekačka pro údržbu větších a členitějších travnatých ploch. Vhodná pro středně velké plochy do rozlohy 1000 m² a zvládne prudké svahy se sklonem až 40 %. Inteligentní technologie automaticky provede robotickou sekačku skrz úzké průchody. Intuitivní ovladání umožňuje osobní nastavení, kdy má sekačka pracovat. Vrchní kryty v různých barvách jsou k dispozici jako volitelné příslušenství.

HUSQVARNA AUTOMOWER 310

 

STIGA Autoclip 225 S

Malý a kompaktní Autoclip je určen pro malé až středně velké zahrady do 1.100 m2. Umí pracovat až v 4 sekacích zónách a to včetně úzkých pasáží. Tento model je vybaven bezkartáčovými motory, které umožňují lépe hospodařit s energií baterií a prodlužují jejich životnost. Plně vyhovuje všem evropským standardům. Díky aktivnímu přednímu kolu, reaguje na náhlé zdvihnutí nebo převrácení a zastaví nůž do 3 vteřin. Nový typ signálu zajišťuje lepší navádění robota a úsporu energie, Nově vypracovaný ochranný kryt je lehce odnímatelný pro snadné vyčištění uvnitř stanice.

STIGA Autoclip 225 S2R2002058

 

Gardena R70Li 4072-32

Robotická sekačka R70Li se skvěle hodí pro středně velké zahrady. Díky vysokému výkonu se může používat pro komplexnější travnaté plochy do velikosti až 700 m². Kompletní kryt nad noži snižuje spotřebu energie a chrání a udržuje nožový kotouč čistý. GARDENA robotická sekačka R70Li udržuje váš trávník v přesně nastavené výšce a vy můžet využít volný čas pro jiné aktivity. Díky systému SensorCut nezanechává robotická sekačka na trávníku pruhu, ale právě naopak perfektně udržovaný travnatý koberec. Její chod je tak tichý, že ji během práce než si sama automaticky zajede do nabíjecí stanice téměr neslyšíte. Čas sekání lze libovolně nastavit. Proto robotická sekačka pracuje pouze tehdy, když si to přejete.

Gardena R70Li 4072-32

HUSQVARNA AUTOMOWER 105 – Kompaktní tříkolová robotická sekačka pro efektivní sečení rovných travnatých ploch. Vhodná pro menší trávníky o rozloze do 600 m², zvládá svahy se sklonem do 25 %. Snadno se používá a nabízí osobní nastavení. Dodává se v barevném provedení polární bílá jako volitelné příslušenství. Husqvarna klade mimořádný důraz na spolehlivost robotických sekaček. Během 20letého vývoje těchto sekaček se zaměřujeme zejména na dosažení maximální spolehlivosti, nejvyšší kvality a na minimálizaci nezbytné obsluhy těchto sekaček.

HUSQVARNA AUTOMOWER 105

McCulloch RM 600

ROB R600 McCulloch poseče travnatou plochu do rozlohy 600 m2 a může pracovat na svazích se sklonem až 25%. Plně automatická robotická sekačka, kterou lze snadno nainstalovat a programovat, se postará o váš trávník, takže se o něj nemusíte starat vy sami. Snadná instalace – navrženo pro snadnou instalaci vlastními silami – ohraničující vodič vymezí pracovní plochu pro každý typ zahrady. Tiché sečení – pouze 59dB(A), proto nebude nikoho rušit při sečení v noci. Bezpečnostní PIN – vybavena alarmem pro lepší zabezpečení.

McCulloch ROB RM 600

 

Bosch Indego 350 Connect (06008B0100)

Robotickou sekačku Bosch Indego 350 Connect lze spustit, zastavit a vypnout nebo nastavovat a upravovat časové plány sekání na dálku za pomoci aplikace. Díky mulčovacímu systému jsou zbytky posekané trávy rovnoměrně rozprostírány, což zajistí kvalitní mulčování a zdravý trávník .Jednoduché použití s funkcí AUTO Calendar Function.Po zmapování navrhne Indego rozvrh sečení podle velikosti vašeho trávníku. Autonomní provoz – uživatel nemusí ztrácet čas sečením trávníku, sekačka Indego pracuje sama hned po prvním spuštění.Sama se vrátí i na nabíječku a dokáže se vyhnout překážkám.Díky funkci Logicut sekačka Indego zaznamená tvar a velikost trávníků a vypočítá nejefektivnější trasu sečení. Pamatuje si místa, která jsou již posekaná. Metoda rovnoběžného sekání mění směr při každém sekání, aby nedošlo k jednostrannému namáhání trávníku. Multisnímače rozpoznají překážky a vyhnou se jim. Pak pokračují v sekání po vypočtené trase. Minimální spotřeba elektrické energie, nižší úroveň hluku i menší znečištění vzduchu než běžné sekačky na trávník.

Bosch Indego 350 Connect (06008B0100)

Al-Ko Robolinho 100

Sekačka AL-KO Robolinho 100 pracuje tak, že jí prostřednictvím obvodového vodiče vyznačíte oblast, kterou má posekat, a na ovládacím LCD displeji zadáte požadované parametry, jako je čas, kdy má začít pracovat, a formu sečení (plošně, okruhově). Zařízení se potom volně pohybuje v přesně ohraničené oblasti, dokud nedojde k vyčerpání kapacity 1,5Ah / 18V akumulátoru. Jakmile se tak stane, vydá se podél ohraničujícího kabelu k základnové stanici, kde se znovu dobije. O posečenou trávu se již během práce stará dvojitý systém mulčovacích nožů. Jejich unikátní uspořádání trávu zpracuje do té míry, že nevyžaduje další shrabávání. Pokud ji tedy necháte ležet na zemi, bude mít mulčovací nebo hnojicí účinek. Součástí balení je 150 metrů obvodového vodiče a 90 kusů plastových kolíků, jimiž je třeba kabel důkladně připevnit k zemi, aby nedošlo k jeho porušení.

AL-KO Robolinho 3100

Dovednosti

Zveřejněno

3 června, 2019

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *