Jak vybrat kameru do auta?

Čím dál více automobilů je vybaveno autokamerami. Kamery v autě se mohou stát důležitým svědkem při dopravní nehodě. Monitorují prostor před i kolem auta a při řešení incidentů poskytnou důležité důkazy o viníkovi. Instalují se nejčastěji za čelní sklo, nahrávají ve smyčce a působí i jako prevence před nebezpečným chováním ostatních řidičů. Pokud se stanete účastníky dopravní nehody a vina nebude na vaší straně, kamera vše dokáže a její záběr bude průkazný. Stejně tak, pokud vám někdo poškodí zaparkované auto, kamera identifikuje pachatele.

Jak vybrat kameru do auta?

O tom, jak kvalitní autokamera bude rozhoduje celá řada faktorů. Nejprve je třeba zaměřit se na konkrétní záznam. Ten je tím nejdůležitějším výstupem z dané kamery. Prioritou by měla být určitě jeho kvalita. Záznam by měl být v dobré kvalitě i v době snížené viditelnosti a chybět by neměla také funkce nočního vidění. Klíčová je i frekvence zápisu a paměť.Důležité jsou i vlastnosti displeje, velikost kamery a její ovládání.

Rozlišení kamery do auta

Čím vyšší rozlišení, tím lepší a detailnější bude výsledný záznam, ale také velikost souboru. Rozlišení se dělí do dvou základních kategorií HD (1280 * 720p) a FullHD (1920 * 1080p). Nadstavbou pak je tzv. Super FullHD (2304 * 1296p). Vysoké kvality obrazu docílíte s Full HD rozlišením 1920×1080 pixel, což je považováno za naprostý standard. U nižšího rozlišení HD můžete narazit na problémy s čitelností SPZ za zhoršené viditelnosti na delší vzdálenost. Rozlišení určuje i snímkovací frekvenci ovlivňuje i kvalitu nahrávání v noci a čitelnost SPZ jiných vozidel.

Úhel záběru kamery do auta

Při nákupu autokamery dbejte také úhel záběru. Ideálně je v rozmezí 120°–150°. Při úhlu kolem 90° nespadají přijíždějící auta do zorného pole kamery a v případě nehody vám bude chybět důkaz. S širším úhlem záběru získáte lepší perspektivu, u větších úhlů než 150° vzniká efekt rybího oka a klesá kvalita obrazu v detailech, protože pořízený obraz je větší a zakulacuje se.

Kapacita paměti kamery do auta

U spousty modelů sen vnitřní paměť obvykle pohybuje v rozmezí od 16 GB do 64 GB. Výjimkou nejsou ani paměťové karty rozšiřující celkovou kapacitu paměti. Nejčastěji jde o microSD karty.
Karta 16 GB – HD záznam až 7,2 hod., Full HD záznam až 3,5 hod.
Karta 32 GB – HD záznam až 14,5 hod., Full HD záznam až 7,1 hod.
Karta 64 GB – HD záznam až 29 hod., Full HD záznam až 14,3 hod.
Karta 128 GB – HD záznam až 58,1 hod., Full HD záznam až 29 hod.
Čím větší je celková kapacita, tím lépe, o to delší bude výsledný záznam. Kamery klasicky fungují způsobem tzv. smyčky, díky čemuž zaplní celou paměť a posléze začnou přepisovat nejstarší části záznamu, ale pokud by náhodou paměť byla příliš malá, může se stát, že třeba při nehodě ten nejdůležitější úsek ztratíte. Některé disponují také funkcí zamčení videa, která uchová důležité záběry pro pozdější použití.

Frekvence snímání kamery do auta

O kvalitě videozáznamu vypovídá rychlost snímání, měří se v fps – frame per second. Tedy množství snímků, které stihne kamera za 1 sekundu zaznamenat. Čím vyšší číslo je, tím kvalitnější záběr vám zařízení poskytne. Abyste docílili alespoň základní plynulosti obrazu, je vyžadováno 20-24 fps neboli snímků za minutu. V lepším případě je to 30 fps. U nejlepších přístrojů se maximum pohybuje kolem 60 fps záznam se dá různě upravovat, zrychlovat, zpomalovat nebo sestříhávat.

Baterie kamery do auta

Napájení pomocí autoadaptéru – většina kamer do aut je vybavena konektorem pro připojení k elektroinstalaci automobilu, z 12 V zásuvky. Napájení je jednoduché, stačí ho zasunout do zásuvky a najít si způsob jak vést interiérem kabel.
Napájení přes akumulátor – kameru není v autě potřeba připojovat, dá se natáčet i mimo auto, zachytíte tak třeba i následky nehody. Měla by mít dostatečnou výdrž, je potřeba aby měla vyšší kapacitu. Povětšinou platí, že čím vyšší, tím lepší. Na trhu lze sehnat přístroje, které vydrží až 24 hodin bez nabíjení.

Funkce kamery do auta

Další funkce kamer do auta, které určitě oceníte jsou:
G-senzor – detekuje náraz vozidla a automaticky uzamkne pořízené záběry proti dalšímu přepsání.
Noční vidění – speciální LED přisvětlení zlepšuje kvalitu obrazu v noci. Hodí se i při pokusu o krádež, nebo střetu se zvěří podobně.
Automatický start – užitečná funkce, která nevyžaduje manuální zapínání, kamera se zapne při nastartování automobilu.
LDWS – systém, který vás zvukovým hlášením upozorní, pokud při jízdě opustíte jízdní pruh
Detekce pohybu – kamera se spustí, jakmile detekuje nějaký pohyb a začne nahrávat.
Parkovací asistent – funkci ocení hlavně řidiči, kteří mají problém s parkováním
Datum a čas – funkce, která vkládá aktuální datum a čas přímo do videa. Usnadňuje hledání videoklipu na paměťové kartě.
GPS modul – funkce dokáže zaznamenat polohu vozidla, a informace o rychlosti. . Tuto funkci nejvíce využívají firmy při kontrole pohybu služebních aut.
Detekce rychlostních radarů – legální výbava lepších modelů autokamer. Jde o spolupráci vestavěného GPS modulu s databází radarů, na něž jste za pomoci zvukového signálu upozorňováni.
Zadní kamera – doplňková část některých autokamer umožňující záznam ze zadní části vozu.

 

Levný základ

LAMAX C3

Kamera s 2,4“ HD displejem natáčí v rozlišení Full HD s rozlišením videa 1920 x 1080. Zvolit můžete také natáčení v HD kvalitě nebo VGA vše při 30 fps. Díky Full HD kvalitě snadno rozpoznáte na záběru veškeré detaily, jako jsou například SPZ ostatních vozidel, obličeje postav, dopravní značky a další. Kamera si poradí i při snížených světelných podmínkách nebo v noci díky LED přísvitu.

LAMAX Drive C3

Vítěz testu

Eltrinex LS500 GPS

Výkonná digitální video kamera vhodná do auta s magnetickým rychloupínacím držákem nabízí rozlišení videa 2K a celou řadu funkcí, jako například technologii WDR pro noční záznam, detekci jízdních pruhů, GPS, upozornění na radary, policejní hlídky a železniční přejezdy či polarizační filtr. Kamera podporuje paměťové karty o velikosti až 64 GB a kvalitní záznam zvuku.

Eltrinex LS500 GPS

DOD RC500S

Kamerový set disponuje širokoúhlým objektivem: až 145° u přední kamery a 140° u zadní kamery, blíží se parametrům rybího oka. Použití zadní kamery je volitelné, přední kameru lze používat i samostatně. Je zde možnost obrátit obraz z přední i zadní kamery o 180 stupňů. Kamerový set do auta s WiFi, GPS a DUAL 1080p rozlišením a s efektivním polarizačním filtrem (CPL eliminujícím světelné odrazy), set snímá dění před i za vozidlem. Tato autokamera má dva objektivy s fullHD rozlišením ve výborné kvalitě s frekvencí při nahrávání 30 snímků za sekundu. Komprese obrazu H.264, záznam ve formátu MOV, datový tok cca. 15 Mbps pro každý kanál. Jedna minuta při rozlišení 1080p 30fps videa z jednoho kanálu zabere cca 110 MB na kartě.

DOD RC500S

TrueCam A7s

Špičková profesionální kamera TrueCam A7s pořizuje záznam ve Full HD o snímkové frekvenci až 45FPS a v rozlišení 1296p nebo 1080p, díky čemuž Vám neunikne ani sebemenší detail. Ovládání kamery je velmi jednoduché a intuitivní, a to díky fantastickému 2,7″ LCD displeji a přehlednému menu, které je kompletně v češtině. V průběhu natáčení záznamu lze pořídit fotografii zajímavé situace či záznam uzamknout, což je možné provést i zpětně. V případě aktivace detekce pohybu kamera začne nahrávat pokaždé, když se v zorném poli objeví nějaký objekt, což Vaše vozidlo ochrání i během parkování. Kamera je také uzpůsobena jednoduché instalaci– stačí ji zacvaknout do držáku a můžete vyrazit.

TrueCam A7s

 

Nejprodávanější autokamery dle Heureky

Yi Dashboard Camera

Autokamera Xiaomi Yi nabízí propracovanou optiku a velmi ostrý obraz. Rozlišení kamery je až 2K při 30 snímcích za vteřinu nebo Full HD 1080p/60fps, kamera je proto schopna zachytit vše naprosto detailně. Hlavní výhodou je podpora 64Gb karet a velký 2,7″ palcový LCD displej. Bezpečnostní systém ADAS (Advanced Drive Assistance System) je technologie, díky které získáte lepší přehled o situaci okolo vašeho vozidla. Zvukovým signálem kamera upozorní na vyjetí z pruhu nebo vozovky a na blížící se vozidlo před vámi.

Yi Dashboard Camera

 

Eltrinex LS500 GPS

Výkonná digitální video kamera vhodná do auta s magnetickým rychloupínacím držákem nabízí rozlišení videa 2K a celou řadu funkcí, jako například technologii WDR pro noční záznam, detekci jízdních pruhů, GPS, upozornění na radary, policejní hlídky a železniční přejezdy či polarizační filtr. Kamera podporuje paměťové karty o velikosti až 64 GB a kvalitní záznam zvuku.

Eltrinex LS500 GPS

 

TrueCam A7s

Profesionální kamera TrueCam A7s pořizuje záznam ve Full HD o snímkové frekvenci až 45FPS a v rozlišení 1296p nebo 1080p, díky čemuž Vám neunikne ani sebemenší detail. Ovládání kamery je velmi jednoduché a intuitivní, a to díky fantastickému 2,7″ LCD displeji a přehlednému menu, které je kompletně v češtině. V průběhu natáčení záznamu lze pořídit fotografii zajímavé situace či záznam uzamknout, což je možné provést i zpětně. V případě aktivace detekce pohybu kamera začne nahrávat pokaždé, když se v zorném poli objeví nějaký objekt, což Vaše vozidlo ochrání i během parkování. Kamera je také uzpůsobena jednoduché instalaci– stačí ji zacvaknout do držáku.

TrueCam A7s

Eltrinex CarHD LDWS

Digitální záznamové zařízení s rozlišením videa úctyhodných až 2560×1080 21:9 při rychlosti snímání 30snímků za sekundu. Velmi citlivý obrazový snímač CMOS zaručuje kvalitní videozáznam za světla i tmy a v nastaveném rozlišení 1920×1080 snímá kamera v režimu HDR. Tento režim zaručuje vysoce kvalitní ostré videozáznamy i za špatných světelných podmínek. Kamera disponuje unikátním systémem detekce jízdních pruhů a dokonce detekce vozidel projíždějících kolem Vás. Objektiv palubní kamery Eltrinex CarHD LDWS snímá v úhlu 170stupňů. Všechny nahrávky se ukládají na paměťovou kartu SD/SDHC až 32GB a při zaplnění datového úložiště se automaticky odmazává nejstarší nahrávka. Záznam videa ve formátu MOV, H.264 si můžete přehrávat jak přímo na kameře, tak i na PC nebo TV pomocí software a příslušných výstupů, jako je USB nebo HDMI. Nastavení kamery se provádí pomocí postranních tlačítek což se zobrazuje na barevném širokoúhlém 16:9 displeji 2,7palce.

Eltrinex CarHD LDWS

Navitel R600

Záznamová kamera do auta s držákem na čelní sklo. Vybavena je širokým úhlem záběru 170° a nahrává ve FullHD kvalitě s frekvencí 30 snímků za sekundu. Záznamová kamera využívá jeden z nejlepších kompresních formátů videa H.264, který umožňuje ukládat vysoce kvalitní videozáznamy na co nejméně úložného prostoru. Záznamy i snímky jsou ukládány na SD kartu o možné kapacitě až 256 GB. NAVITEL R600 má 2-palcový displej a citlivý mikrofon pro vysoce kvalitní záznam zvuku.

Navitel DVR R600

Dovednosti

Zveřejněno

5 června, 2019

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *