FOTOAPARÁTY VHODNÉ DO KAPSY

Doba dovolených se blíží, vydařené fotografie jsou základem krásného fotoalba. Ideálně vám k tomu poslouží kompaktní fotoaparát. Zvěční důležité momenty na rodinných výletech nebo u moře. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce, jsou malé vejdou se do kapsy a mají jednoduché ovládání.

Kompaktní fotoaparát nebo také zkráceně kompakt se označuje přístroj s pevně vestavěným objektivem. Digitální kompaktní fotoaparáty se hodí spíše pro méně náročné, případně příležitostné fotografy.
Konstrukce fotoaparátů bývají plastové, tak i kovové, ty jsou odolnější při přenášení bez pouzdra. Mezi kompakty naleznete také voděodolné přístroje či takové, které přežijí pád. Některé kompakty využívají klasické tužkové baterie, běžnějším a lepším řešením je nabíjecí akumulátor, který je buď zabudovaný nebo se dává do speciální nabíječky dodané s fotoaparátem. U výměnných akumulátorů je možnost dokoupit si další. Nemusíte tak čekat až se vám dobije, stačí je v případě potřeby prohodit a dál fotit. Výdrž baterie se snižuje s použitím blesku, vysokého jasu displeje, GPS a Wi-Fi.

Jaké parametry jsou obzvláště důležité? Co by měl takový kompakt mít?
Důležitým parametrem u kompaktů je optický zoom, ten určuje míru maximálního přiblížení bez změny rozlišení snímku. U běžného kompaktního fotoaparátu se pohybuje v rozmezí 3× až 8×. Zoom je schopnost objektivu přiblížit vzdálené předměty. Kromě optického zoomu může mít také digitální zoom, ten pouze zvětšuje výřezy ze záběru, kvalita snímku není tak dokonalá. Na rozdíl od digitálního zoomu u optického nedochází ke snížení kvality snímku.

Na 10násobné a větší přiblížení se specializují ultrazoomy. Některé modely disponují elektronickým hledáčkem, který zobrazuje náhled scény přesně tak, jak bude vypadat výsledná fotografie. Dokáží přiblížit velmi vzdálené objekty a zvládnou i makrofotografii.

Rozlišení kompaktního fotoaparátu
Pokud hodláte fotografie tisknout nebo z nich dělat výřezy zaměřte se na vyšší rozlišení. Obecně platí, že čím vyšší rozlišení kompaktní fotoaparát má, tím je obraz detailnější.

Kompaktní fotoaparáty mají rozlišení v rozmezí 5 až 24 megapixelů, optimálním minimem je 12 Mpx. Malou velikost souborů ukládají snímky ve ztrátovém formátu jpeg, můžete se s tím setkat u levnějších kompaktů. U dražších, lepších fotoaparátů umí kompakt ukládat snímky ve formátu RAW, snímky mají vyšší kvalitu a fotoaparát poskytuje více možností pro jejich úpravy. V tomto formátu však fotografie mohou dosahovat i několik MB.
Pokud plánujete i natáčení kompaktem zaměřte se i na rozlišení videa. Levnější kompakty dokáží natáčet záběry v HD kvalitě, dražší ve Full HD. Některé dražší fotoaparáty zvládají 4K a Ultra HD rozlišení. U videa kromě rozlišení sledujte také snímkovou frekvenci Čím je snímková frekvence vyšší, tím je obraz plynulejší a přirozenější ke sledování. Snímková frekvence se udává v jednotkách FPS. Standardní je 30, plynulejší videa mají ale 60 FPS a někdy jsou k dispozici také režimy pro zpomalený záběr se 120 a více FPS.

Optický hledáček je užitečný pokud na displeji málo vidíte, většinou je to na přímém světle. Obraz v záběru by měl pokrývat 90%, jinak jeho účinnost klesá.

Světelnost kompaktu
Zaměřte se také na světelnost, světelnost určuje množství světla, které dopadne na snímač. Udává se ve fotoaparátu f/číslem které vyjadřuje, jak fotoaparát dokáže otevřít clonu. Čím je hodnota světelnosti f/ nižší, tím budou kvalitnější fotky za špatného světla. Velmi kvalitní objektivy mají světelnost do f/2.

Kompakty využívají CCD, nebo CMOS snímač. CCD tolik netrpí na šum i při nízkých citlivostech , ale je to již poměrně zastaralá technologie, i když s rostoucím ISO je šum také výrazný. CMOS má menší energetickou náročnost a vyniká větší rychlostí. O velikosti snímače platí, že čím je větší, tím více místa mohou zabrat jednotlivé pixely, čímž zachytí více informací o obrazu a jsou méně náchylné na šum.

U kompaktů si vystačíte se zabudovaným bleskem, u pokročilejších modelů je možno si přikoupit výkonnější externí blesk.

Ohnisková vzdálenost fotoaparátu
Pro šířku záběru je rozhodující ohnisková vzdálenost. Čím je hodnota menší, tím více se do záběru vejde. U fotoaparátů s optickým zoomem je míra přiblížení vyjádřena rozsahem, například 18–105 mm. Lidskému vidění odpovídá hodnota 50 mm, nižší čísla tedy znamenají širokoúhlý záběr, vyšší naopak přiblížení.

Dovednosti

Zveřejněno

8 června, 2018

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *