Domácí hnojivo na balkonové rostliny

Také v létě obdivujete krásně rozkvetlé balkonové truhlíky, záplavu květů muškátů, lobelek, petúnií a dalších balkonových květin? Nemusíte hned kupovat nějaké chemické přípravky na podporu růstu, naopak si můžete připravit vynikající hnojivo sami, například z ovesných vloček.

Na jaře jsou živiny pro rostliny důležité. Balkonové rostliny, které přezimovaly v chladné místnosti, nebo sklepě, potřebují na jaře pořádnou vzpruhu. Po dlouhé zimě mají rostliny nejméně sil, aby rostly a krásně kvetly. Pokud jim nedopřejete živiny, které potřebují, pestrobarevných květů se nedočkáte, navíc by byly rostliny náchylnější k nejrůznějším chorobám.

Domácí hnojivo z ovesných vloček

Už naše prababičky používaly tento osvědčený trik. Balkonové rostliny potřebují pro svůj zdraví růst dostatek výživných látek. Především železo, draslík, hořčík, fosfor a vápník. Veškerá tyto látky najdeme v umělých hnojivech, které lze zakoupit v hobby marketech a zahradnictví. Někdy je mnohem lepší vsadit na přírodní hnojivo. Rostliny ho lépe využijí a navíc ušetříte spoustu peněz.
Ovesné vločky obsahují kromě vlákniny, vitamíny, železo, fosfor, vápník a právě tyto složky pomáhají rostlinám v růstu kořenů.

Příprava hnojiva z ovesných vloček

Co budete potřebovat
Půl sklenice ovesné kaše
1 litr vody

Nejdříve si připravte ovesnou kaši. Postačí vám nejlevnější ovesné vločky, které povaříte 10 minut ve vodě na hustou a mazlavou konzistenci. Nechte ji vychladnout. Po vychladnutí kaši v množství asi tak půl sklenice nařeďte vodou a nechte přibližně půl hodiny louhovat. Výluh přeceďte a nařeďte v poměru 1:4 odstátou, nejlépe dešťovou vodou. Později můžete ředění snížit na 1:3. Voda by měla mít pokojovou teplotu místnosti, ve které rostliny pěstujete.

Jak hnojivo používat?

Hnojivo aplikujte jako běžnou zálivku. Půda musí být navlhčená, nikdy nezalévejte hnojivem na suchou půdu. Pokud přesazujete mladé rostliny nebo řízky, hnojení se vyhněte a použijte ho až dva nebo tři týdny po přesazení. Hnojení můžete provádět během celého vegetačního období balkonových rostlin každé dva týdny.

Dovednosti

Zveřejněno

29 dubna, 2022

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *