Co dělat, když se notebook nezapne

Notebook se nezapnul!

Situace, kdy se notebook nezapne, není vůbec neobvyklá. Naopak. Taková porucha je uvedena mezi dalšími nejčastějšími poruchami notebooků. Měli byste však vědět, že může existovat mnoho důvodů, proč se notebook nezapne – některé lze velmi snadno odstranit, jiné jsou spojeny s výměnou grafické karty nebo dokonce s výměnou základní desky. V našem článku se dočtete, co dělat, když na notebooku najdeme černou obrazovku .

Pomoc! Proč se můj notebook nezapíná?

Baterie v notebooku je vybitá

Nejprve musíte začít vyloučením zjevných příčin. Černá obrazovka na notebooku může být jednoduše způsobena úplným vybitím baterie . Proto je nutné připojit napájecí zdroj. Ale co když se notebook nezapne, i když je připojen k síti? Je třeba pečlivě zkontrolovat napájení a zásuvku notebooku a dokonce i elektrickou zásuvku. Musíme zkontrolovat kabel, zda není poškozený, roztřepený a zda je zástrčka stabilní v zásuvce počítače. Pokud je to možné, zkuste notebook spustit na jinou baterii nebo napájecí adaptér. Použití neoriginálních levných zdrojů napájení může někdy vést k roztavení konektoru zdroje napájení v důsledku zkratu a vysoké teploty. Samozřejmě tomu tak není vždy, ale opravny notebooků mnoho z těchto chyb potvrzují.

Notebook stále nefunguje

Pokud se však notebook stále nezapnul, musíte hledat jiné důvody než napájení. Stiskněte znovu tlačítko napájení na počítači, ale tentokrát si poslechněte, jak na něj notebook reaguje. Musíte zkontrolovat, zda je slyšet spouštění pevného disku nebo ventilátory. Rovněž stojí za to zkontrolovat, zda svítí kontrolky LED potvrzující spuštění počítače. Nejčastěji, když uslyšíte zvuky komponent a notebook se nezapnul, nebo přesněji uvidíte pouze černou obrazovku, je velmi pravděpodobné, že budete muset vyměnit grafickou kartu.

Černá obrazovka v notebooku – co dělat?

Jak jsme napsali výše, důvody, proč se notebooky nezapnou, mohou být velmi jednoduché, ale bohužel tomu tak není vždy. Někdy dojde k selhání hardwaru a pak musíte vzít v úvahu značné náklady. Takovým případem může být černá obrazovka v laptopech.

Pokud po stisknutí spínače uslyšíte zvuky provozních komponentů, přestože není obraz, připojte externí monitor. Takový postup nás přiblíží k nalezení toho, co způsobí, že má notebook pouze černou obrazovku. Když se na externí obrazovce objeví obrázek, znamená to, že grafickou kartu není nutné vyměňovat, protože je funkční a správně komunikuje s monitorem. V takovém případě musíte zkontrolovat nastavení operačního systému.

Je možné, že se obrazovka notebooku vypla, když bylo aktivováno připojení k externímu monitoru. Mohly by se také poškodit kontakty v krytu notebooku, které by spojovaly jeho obrazovku se zbytkem počítače. Pak stojí za to pohnout displejem počítače – někdy tímto způsobem můžete na chvíli získat signál na obrazovce.

Co když na externím monitoru připojeném k notebooku obraz ale nemáte?

Výměna grafické karty v notebooku

Selhání grafické karty v notebooku může být vážným problémem. V tomto případě se nám zdá, že počítač nefunguje, ale ve skutečnosti zařízení funguje, ale na obrazovce se nezobrazí žádný obraz.

Myšlenka nahradit starou kartu novou je první, co vás napadne. Problém je v tom, že na většině notebooků je nemožné vyměnit grafickou kartu samostatně. V mnoha modelech notebooků, zejména levnějších, jsou grafické karty integrovány do základní desky ve formě čipu BGA. Chcete-li jej vyměnit, potřebujete nejen spoustu znalostí, ale také správné vybavení.

Lepší notebooky mají vyhrazené grafické karty, ale v takovém případě nebude výměna tohoto modulu snadná. Grafická karta je obvykle umístěna v počítači takovým způsobem, že její odstranění bez speciálních nástrojů je téměř zázrak. Jediným řešením je pak využití služeb profesionálů. Samozřejmě existují výrobci, kteří vyrábějí své notebooky takovým způsobem, že se můžete pokusit vyměnit grafickou kartu sami, ale zde potřebujete také znalosti a manuální dovednosti. Výměna grafické karty je tak složitá, že musíte nejprve vyjmout pevný disk, modul Wi-Fi a matici, chlazení klávesnice a GPU. Jak vidíte, abyste se dostali ke grafické kartě, je nutné demontovat většinu notebooku. Pak to musíte dát dohromady.

Mohou však nastat i jiné typy poškození, které notebooku brání v zapnutí. Někdy se základní deska musí vyměnit, aby notebook opět fungoval. Notebook se nemusí spustit kvůli vážné poruše, která může v některých případech vyžadovat výměnu základní desky. Důvody poškození mohou být různé. Systém střídače a můstku se nejčastěji rozpadá v důsledku přehřátí základní desky (například příliš velké zatížení grafickými programy nebo příliš silná vrstva prachu). K poruchám základní desky může přispět také přepětí v elektrické síti, zkraty v zásuvce napájecího zdroje atd.

Dovednosti

Zveřejněno

3 ledna, 2021

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *