Čistíte svou mikrovlnku správně?

,

Mikrovlnné trouby, běžně známé jako mikrovlnky, jsou jedním z nejoblíbenějších přístrojů, které v našich domácnostech najdete. Aby nám však dlouho sloužily, je důležité je nejen správně používat, ale také je pravidelně čistit. Čistíte svou mikrovlnku správně? Dozvíte se v článku.

Mikrovlnná trouba v každodenním životě

Pro mnoho lidí je mikrovlnná trouba zařízení, bez kterého je těžké si představit každodenní fungování. Zařízení tohoto druhu najdete v domácnostech i v mnoha kancelářích. Není divu, stačí dát talíř a jídlem do mikrovlnné trouby a po několika minutách je jídlo ohřáté.
Dnes si díky náhodě můžeme užívat výhod tohoto zařízení. Maine Spancer pracující v radarové továrně neočekávaně objevil pozitivní účinek mikrovln na jídlo a v roce 1947 byla uvedena na trh první mikrovlnná trouba Radarange na světě. Dnes je tento typ zařízení široce používán v kuchyni. Nic méně je dobré vědět, jak čistit mikrovlnnou troubu, aby byl ohřev co nejúčinnější. Je také důležité, jaké nádobí do mikrovlnné trouby používáme.

Vhodné přípravky pro čištění mikrovlnných trub.

Znalost čištění mikrovlnné trouby je také nezbytná, aby nedošlo k poškození zařízení. Špatné čištění může vést k nevratným vadám, například čištění drátěnkou nebo ostrými předměty způsobí škrábance a v nejhorším případě – poškození povlaku chránícího vnitřní stěny mikrovlnné trouby. Rovněž není vhodné používat nevhodné přípravky k čištění mikrovlnných trub, např. prostředky pro sanitární zařízení (mohou zanechávat nepříjemný zápach a jsou obvykle toxické). Nyní, když víte, čemu se vyhnout, zjistěte, jak efektivně čistit mikrovlnnou troubu. Můžete použít specializované přípravky nebo použít domácí prostředky. V prvním případě máme na trhu k dispozici mnoho různých produktů, nejčastěji ve formě spreje. Takové přípravky nejen účinně odstraňují nečistoty, ale také neutralizují nepříjemné pachy a často mají dezinfekční vlastnosti a zajišťují svěžest vyčištěných povrchů.

Čistíte svou mikrovlnku správně?

Jak čistit mikrovlnnou troubu?

Pravidelnost je důležitá. Hygiena zařízení na přípravu jídla je obzvláště důležitá. Nejdůležitější věcí při čištění mikrovlnné trouby je pravidelnost. Díky tomu se nejen vyhneme zdraví škodlivé kontaminaci, ale také nám usnadní odstraňování nečistot. Proto je důležité nejen to, jak čistit mikrovlnnou troubu, ale také jak často ji čistit. Nejlepší je mikrovlnnou troubu vyčistit po každém použití. Stačí pouze navlhčit hadřík a odstranit veškeré nečistoty, které se objevily při posledním použití zařízení. To je důležité, protože systematické čištění mikrovlnné trouby vám umožní vyhnout se mastnotě a zbytkům potravin, které je obzvláště obtížné odstranit. Mikrovlnnou troubu byste měli jednou za čas důkladně vyčistit. Měli byste si také uvědomit, že časté ponechání nevyčištěné mikrovlnné trouby může nepříznivě ovlivnit její provoz a dokonce poškodit zařízení, nemluvě o nedostatku komfortu používání kontaminované mikrovlnné trouby.

Jak čistit mikrovlnnou troubu bez použití chemie

Existuje několik možných řešení. Nejpopulárnějším způsobem je použití citronu. Jeho šťávu vymačkejte do sklenice vody a poté ji zahřejte v mikrovlnné troubě, dokud se sklo nezamlží (asi 5 minut). Poté nechejte v zařízení horkou vodu po dobu 15 minut. To způsobí, že pára rozpustí zaschlé zbytky potravin. Potom jemně otřete vnitřek hadříkem. Místo citronu můžete také použít ocet. Přidejte 1/4 šálku octa do sklenice vody a postupujte jako ve variantě s citronem. Po vychladnutí otřete vnitřek mikrovlnné trouby octovým roztokem.

Můžete také použít variantu s jedlou sodou. Do sklenice s vodou přidejte dvě čajové lžičky jedlé sody. Po zahřátí směsi v mikrovlnné troubě (asi 3 minuty) ji naneste na měkkou houbu nebo hadřík, vnitřek umyjte a poté osušte papírovým ubrouskem. V procesu čištění mikrovlnné trouby stojí za to také použít funkci Steam Clean (parní čištění), která se stále častěji používá v moderních modelech mikrovlnných trub.

Mikrovlnné nádoby

Správně vybrané nádobí pro mikrovlnnou troubu může být velmi užitečné. Díky nim je možné omezit například stříkání potravin tekuté konzistence během ohřívání. V tomto případě se mikrovlnné nádoby s víčky ukáží jako nenahraditelné. Na trhu je mnoho různých mikrovlnných nádob a talířů, ale můžete také použít nádobí, které již máte doma. Nicméně je třeba předem zkontrolovat, které materiály jsou skutečně vhodné pro použití v mikrovlnné troubě. Měli bychom se vyhnout uzavřeným kovovým nebo měděným nádobám. V mikrovlnné troubě se nesmí používat nádobí s kovovými úchyty nebo ozdobami.

Můžete použít mikrovlnné nádobí vyrobené ze skla. Energie dokonale proniká průhledným materiálem a rychle ohřívá jídlo. Je však třeba se vyhnout barevnému nebo zdobenému sklu. Nevhodné bude také tenké sklo, které může prasknout pod vlivem vysoké teploty. Mikrovlnné talíře vyrobené ze žáruvzdorného skla, které lze snadno koupit na trhu, však fungují velmi dobře.
Bez problémů lze použít i keramické mikrovlnné nádobí, které má navíc tu výhodu, že drží více teplo a jídlo rychle nevychladne. Také v tomto případě je třeba se vyhnout keramice s malovanými dekoracemi. Plastové mikrovlnné nádoby fungují velmi dobře. Je však třeba mít na paměti, že tento materiál lze použít k rozmrazení jídla nebo k jeho mírnému ohřátí. Nepoužívejte vysoké teploty, protože by plastová nádoba mohla začít tát. Mnoho pokrmů k zahřátí se také prodává přímo v papírových obalech vhodných do mikrovlnné trouby. Je však důležité, aby papír nebyl voskovaný nebo aby neměl žádné ozdoby.

Je také potřeba věnovat pozornost tvaru nádoby. Čtvercový nebo obdélníkový tvar není příliš vhodný, protože v rozích se často jídlo připaluje. Je lepší používat oválné nebo kulaté nádobí, kde ohřev funguje dobře. Mikrovlnná trouba je velice užitečné a pohodlné zařízení, je hojně používána v domácnostech i v provozních jídelnách. Bez ohledu na to, kde se používá, měli byste dbát na čistotu zařízení a nezapomeňte používat správné mikrovlnné nádoby.

Severin MW 7893

Wolkenstein WMW720 SP

Whirlpool W Collection W7 MD440

WHIRLPOOL WMF201G

 

Dovednosti

Zveřejněno

9 září, 2021

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *